YALAN

David L. Phillips'in "Cerablus 'Kurşun Atılmadan' Temizlendi" İddiası

David L. Phillips'in "Cerablus 'Kurşun Atılmadan' Temizlendi" İddiası

29 Ağustos 2016 tarihinde Huffington Post’a ait The World Post sitesinde David L. Phillips tarafından kaleme alınmış bir makale yayınlandı. Phillips, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında DAEŞ’le gizlice anlaştığını; bu anlaşma gereğince DAEŞ’in Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üniformasına girerek kendisini ÖSO gibi gösterdiğini; Suriye’nin Cerablus şehrinin de bu yüzden “kurşun atılmadan” ele geçirildiğini iddia etti.

Ancak bu iddia ile Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ÖSO’yü destekleyerek aslında DAEŞ’i desteklediğini söylemiş olması bir yana, yazar makalesinde ne bu “gizli” anlaşmayı nasıl öğrendiğine değiniyor ne de yerel kaynakların şahitliklerine başvuruyor. Hürriyet Daily News’da yer alan bir habere göre ise Türk Hava Kuvvetleri Fırat Kalkanı operasyonu boyunca 81 DAEŞ hedefine 294 saldırı düzenledi. ÖSO da operasyona 5000 kişiyle destek verdi.

Operasyon sonucunda 46 DAEŞ militanı öldürülürken ÖSO’nun kaybı ise 1 ölü, 10 yaralı oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ise (TSK) ya da yaralanan olmadı.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir