YALAN

David L. Phillips'in "Cerablus 'Kurşun Atılmadan' Temizlendi" İddiası

David L. Phillips'in "Cerablus 'Kurşun Atılmadan' Temizlendi" İddiası

29 Ağustos 2016 tarihinde Huffington Post’a ait The World Post sitesinde David L. Phillips tarafından kaleme alınmış bir makale yayınlandı. Phillips, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında DAEŞ’le gizlice anlaştığını; bu anlaşma gereğince DAEŞ’in Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üniformasına girerek kendisini ÖSO gibi gösterdiğini; Suriye’nin Cerablus şehrinin de bu yüzden “kurşun atılmadan” ele geçirildiğini iddia etti.

Ancak bu iddia ile Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ÖSO’yü destekleyerek aslında DAEŞ’i desteklediğini söylemiş olması bir yana, yazar makalesinde ne bu “gizli” anlaşmayı nasıl öğrendiğine değiniyor ne de yerel kaynakların şahitliklerine başvuruyor. Hürriyet Daily News’da yer alan bir habere göre ise Türk Hava Kuvvetleri Fırat Kalkanı operasyonu boyunca 81 DAEŞ hedefine 294 saldırı düzenledi. ÖSO da operasyona 5000 kişiyle destek verdi.

Operasyon sonucunda 46 DAEŞ militanı öldürülürken ÖSO’nun kaybı ise 1 ölü, 10 yaralı oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ise (TSK) ya da yaralanan olmadı.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir