YALAN

David L. Phillips'in "Cerablus 'Kurşun Atılmadan' Temizlendi" İddiası

David L. Phillips'in "Cerablus 'Kurşun Atılmadan' Temizlendi" İddiası

29 Ağustos 2016 tarihinde Huffington Post’a ait The World Post sitesinde David L. Phillips tarafından kaleme alınmış bir makale yayınlandı. Phillips, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında DAEŞ’le gizlice anlaştığını; bu anlaşma gereğince DAEŞ’in Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üniformasına girerek kendisini ÖSO gibi gösterdiğini; Suriye’nin Cerablus şehrinin de bu yüzden “kurşun atılmadan” ele geçirildiğini iddia etti.

Ancak bu iddia ile Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ÖSO’yü destekleyerek aslında DAEŞ’i desteklediğini söylemiş olması bir yana, yazar makalesinde ne bu “gizli” anlaşmayı nasıl öğrendiğine değiniyor ne de yerel kaynakların şahitliklerine başvuruyor. Hürriyet Daily News’da yer alan bir habere göre ise Türk Hava Kuvvetleri Fırat Kalkanı operasyonu boyunca 81 DAEŞ hedefine 294 saldırı düzenledi. ÖSO da operasyona 5000 kişiyle destek verdi.

Operasyon sonucunda 46 DAEŞ militanı öldürülürken ÖSO’nun kaybı ise 1 ölü, 10 yaralı oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ise (TSK) ya da yaralanan olmadı.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir