YALAN

Sol Haber'in "Türkiye'de Oyunu Yasaklanan Dario Fo" Yalanı

Sol Haber'in "Türkiye'de Oyunu Yasaklanan Dario Fo" Yalanı

28 Ağustos 2016 tarihinde pek çok haber sitesi ve sosyal medyada Devlet Tiyatroları’na yabancı oyun yasağı getirildiğine ilişkin haberler yayınlandı.

Ancak Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada darbe girişiminin ardından, milli ve manevi duyguları pekiştirerek birliğe katkı sağlayacak yerli oyunların sahnelenmesinin Türkiye’nin içinden geçtiği süreçle anlamlı olduğunu vurgulayarak, Devlet Tiyatroları’nın bu menfur saldırıdan bağımsız hareket edemeyeceğini belirterek, bu yıl için yeni sezonda Devlet Tiyatroları’nın “Türkiye’nin perdeleri Türk Tiyatrosuyla Açılıyor” sloganıyla tiyatroseverlerle buluşacağını ifade etmişti. Nejat Birecik’in bu açıklamasının ardından haber, pek çok haber sitesinde “yabancı oyunlar yasaklanıyor” başlıklarıyla çarpıtılarak sunuldu.

http://gununyalanlari.com/yalan/540-sendikaorgun-devlet-tiyatrolarina-yabanci-oyun-yasagi-iddiasi

31 Ağustos 2016 tarihinde ise Haber Sol sitesinde, Devlet Tiyatroları yetkili isimleriyle yapılan röportajda,  Devlet Tiyatroları  Sanat İletişim Koordinatörü Murat Demirbaş’ın görüşlerine de yer verildi. Demirbaş, ‘yabancı oyun yasağı’ getirildiğine ilişkin haberlerin tamamen asılsız olduğunu vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:

“Bu sene Tanzimattan bu yana Türk tiyatrosunun yazılı birikimine dikkat çekmek için bu birikimden seçki yapıldı içinde geleneksel Türk tiyatrosundan oyunlar olduğu gibi yakın dönem yazarlarımızın çağdaş metinleri de var, çok yeni yazar arkadaşlarımız da var. Biz sahnelenecek yerli oyunları seçerken bir mantık tutturmaya çalıştık bu şu anlama gelmiyor bundan sonra yerli oyunlar oynayacağız Çehov yasaklandı gibi bir şey yok. Geçtiğimiz sezonda hem Ankara hem İstanbul’da Çehov, Shakespeare ve başka yazarların oyunları da var daha da olacak” 

Ancak Sol Haber, bugün yayınladığı haberinde Murat Demirbaş’ın röportajını unutarak, Devlet Tiyatroları’nın yeni sezonunda Çehov, Brecht, Dario Fo ve Shakespeare dahil olmak üzere, yabancı oyunların sahnelenmeyeceği iddia ederek, Dario Fo’nun konuyla ilgili açıklamalarına yer verdi.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir