YALAN

“Türkiye ile YPG arasında ‘Gevşek Bir Anlaşma’ Sağlandı” İddiası

“Türkiye ile YPG arasında ‘Gevşek Bir Anlaşma’ Sağlandı” İddiası

Pek çok haber sitesi ve gazetede ABD’li bir askerin Türkiye ile YPG'nin Suriye'de ateşkes konusunda anlaştıklarını iddia ettiği haberler yer aldı.

Ancak Anadolu Ajansı'nın Editör Masasına katılan AB Bakanı Ömer Çelik bu iddiaları kesin bir dille yalanlayarak, şu açıklamalarda bulundu: “Biz PYD'nin Fırat'ın doğusuna geçmesini bekliyoruz. Rusya ile ilişkilerimiz Avrupa'nın alternatifi değil. Şunu kesinlikle kabul etmiyoruz, bunu bazı ülkelerin  sözcüleri de söylüyorlar, 'Türkiye'yle Kürt unsurlar arasında PYD'yi kastederek  bir uzlaşma ya da bir ateşkes sağlandı' gibi. Türkiye Cumhuriyeti egemen bir  devlettir, meşru bir devlettir. Bir terör örgütüyle eşit değerlendirilerek bu  ikisi arasında bir mutabakat varmış, bir anlaşma varmış gibi, bu  değerlendirilemez.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da "Zaman zaman ABD’li yetkililerden, Türkiye ile PYD ve YPG terör örgütünü adeta aynı kefeye koyan onları eşitleyen açıklamalar duyuyoruz. Bunlar kabul edilemez. Bizim bir PKK sorunumuz vardır, bizim bir terör örgütleri sorunumuz vardır. Türkiye’nin, PYD ile anlaşma falan söz konusu değil” dedi. 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi
YALAN

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi

26 Ekim, 2020
İyi Partili Lütfü Türkkan’ın algı çalışması işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’daki açıklamasını çarpıtmaya çalışan Türkan’a cevabını Ak Partili Öznur Çalık verdi.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir