YALAN

“Türkiye ile YPG arasında ‘Gevşek Bir Anlaşma’ Sağlandı” İddiası

“Türkiye ile YPG arasında ‘Gevşek Bir Anlaşma’ Sağlandı” İddiası

Pek çok haber sitesi ve gazetede ABD’li bir askerin Türkiye ile YPG'nin Suriye'de ateşkes konusunda anlaştıklarını iddia ettiği haberler yer aldı.

Ancak Anadolu Ajansı'nın Editör Masasına katılan AB Bakanı Ömer Çelik bu iddiaları kesin bir dille yalanlayarak, şu açıklamalarda bulundu: “Biz PYD'nin Fırat'ın doğusuna geçmesini bekliyoruz. Rusya ile ilişkilerimiz Avrupa'nın alternatifi değil. Şunu kesinlikle kabul etmiyoruz, bunu bazı ülkelerin  sözcüleri de söylüyorlar, 'Türkiye'yle Kürt unsurlar arasında PYD'yi kastederek  bir uzlaşma ya da bir ateşkes sağlandı' gibi. Türkiye Cumhuriyeti egemen bir  devlettir, meşru bir devlettir. Bir terör örgütüyle eşit değerlendirilerek bu  ikisi arasında bir mutabakat varmış, bir anlaşma varmış gibi, bu  değerlendirilemez.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da "Zaman zaman ABD’li yetkililerden, Türkiye ile PYD ve YPG terör örgütünü adeta aynı kefeye koyan onları eşitleyen açıklamalar duyuyoruz. Bunlar kabul edilemez. Bizim bir PKK sorunumuz vardır, bizim bir terör örgütleri sorunumuz vardır. Türkiye’nin, PYD ile anlaşma falan söz konusu değil” dedi. 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir