YALAN

PKK/HDP'nin "TSK, Kimyasal Silah Kullanıyor" İddiası

PKK/HDP'nin "TSK, Kimyasal Silah Kullanıyor" İddiası

PKK ve HDP yıllarca “TSK, kimyasal silah kullanıyor” propagandası üretti. Bu iddialardan en sonuncusu Cerablus’ta bir köye kimyasal gaz atıldığıydı. İddia, HDP Milletvekili Ferhat Encü  ve PYD Lideri Salih Müslim tarafından da paylaşıldı. 
Daha önce Özgür Gündem’de terör örgütü DAİŞ’e gönderilmek üzere Akçakale Sınır Kapısı’nda içinde kimyasal silah bulunan varillerin bekletildiği iddia edilmiş ama çok geçmeden söz konusu varillerin temizlik malzemesi üreten bir tesise ait olduğu içinde de çamaşır suyu ve pembe deterjan bulunduğu anlaşılmıştı. Bidonlardan birini açıp ellerini yıkayan dükkan sahibinin “İnsanları aldatmasın, yalancı gazeteci yanıma gelsin” sözleri de dikkat çekmişti. 
Yine Özgür Gündem Anf 19 Mart 2016’da Dicle Haber Ajansı’na dayandırdığı haberinde Yüksekova’da kimyasal gaz kullanıldığını ve 40’a yakın insanın katledildiğini ileri sürmüş, haber HDP Milletvekilleri Nihat Akdoğan ve Lezgin Botan tarafından paylaşılmıştı. Valilik yaptığı açıklamada haberin bütünüyle asılsız olduğunu dile getirmişti. İlginç bir biçimde PKK’lı Murat Karayılan Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde süren operasyonlarda HDP’li vekillerin iddia ettiği gibi kimyasal silah kullanılmadığını açıklamış, “Yüksekova hakkında yayılan kimyasal silah kullanıldığı haberi doğru değildir” demişti.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir