YALAN

HDP Darbe Sonrası Ne Dedi?

HDP Darbe Sonrası Ne Dedi?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ oldukça tepki çeken açıklamalarda bulundu.

Bunlardan en dikkat çekici olanı ise , 18 Temmuz tarihinde darbe girişimine ilişkin konuşan Demirtaş’ın darbeye direnen insanlara IŞİD’çi benzetmesi yapmasıydı. Selahattin Demirtaş şu açıklamalarda bulundu:

“Tabii ki darbecilere karşı bir tutum içerisinde toplum ama AKP’nin sokağa saldığı güruh, adeta gerici gösteriler yaptığı için, cihatçı/IŞİD’çi bir görüntüye sahip olduğu için toplumun geneli darbe karşıtı tutumunu meydanlarda göstermiyor. Sadece AKP’nin örgütlediği kesimler, güruh halinde alanlara çıkıyor. “

Demirtaş, sözlerine adeta iç savaş çığırtkanlığı yaparak şöyle devam etti:

“AKP bazı mahallelere bu kitleleri, güruhları yönlendirebilir, saldırtabilir. Herkesin dikkatli olması lazım. Kürt mahallesi, Alevi mahallesi, solcular hedef haline getirilebilir. Buna karşı herkesin meşru savunma hakkı vardır. Böyle bir durum gerçekleşirse, saldırıyı uğrayanın kim olduğuna bakılmaksızın her yerde harekete geçirilecek bir meşru direniş gücünün de örgütlü olması lazım.”

Figen Yüksekdağ ise darbeye karşı direnen, şehit olan kadınları görmeyip “Darbeye karşı mücadele adı altında sokağa çıkan linç grupları, sokaklarda gördükleri kadınları hedef haline getirdi. Eğer kadınlar evlere kapatılmasaydı bugün tanklar kışlalardan çıkmayacaktı. Savaş uçakları uçamayacak, Meclis bombalanmayacaktı.” İfadelerini kullandı. Alman Bild Gazetesi’ne verdiği röportajda ise Yüksekdağ, "Erdoğan muhalafete darbe yaptı, hiç olmadığımız kadar iç savaşa yakınız"dedi.

Ertuğrul Kürkçü ise, darbeye direnen, hayatını feda eden insanları bir simülasyonun parçası olarak niteledi.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir