YALAN

Eren Keskin’in “Kafası Kesilen Asker Kürttü” İddiası

Eren Keskin’in “Kafası Kesilen Asker Kürttü” İddiası

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) başkan yardımcısı ve Özgür Gündem Gazetesi eş genel yayın yönetmeni avukat Eren Keskin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yayılan “askerin kafasını kestiler” yalanına ekleme yaparak kafası kesilen askerin kürt olduğunu iddia etti.  

Eren Keskin, bunun yanında @ateist_hatun isimli sosyal medya hesabından paylaşılan bir ceset resmine sarılarak ağlayan babanın resmini de retweet etti. Tweet notunda “Adamcağız hacı ve büyük ihtimalle de AKP’li. Askerdeki oğlunu tekbirle öldürdünüz, ‘darbeci hain’ dediniz” yazan paylaşımda resmi paylaşılan kişi Saraçhane’de darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit olan İbrahim Yılmaz’ın babasıydı. Darbecilere direnirken şehit düşen İbrahim Yılmaz’ın resmi “linçle öldürülen darbeci asker” diye sunulmuş, Eren Keskin de bunu paylaşmıştı.

 

Eren Keskin, bütün bu yalan haberleri yayması ve yazmasına karşın herhangi bir özür veya düzeltme yapmadı.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir