YALAN

Genco Erkal'ın "AKP Tiyatro Oyununu Yasaklıyor" Çarpıtması

Genco Erkal'ın "AKP Tiyatro Oyununu Yasaklıyor" Çarpıtması

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, twitter hesabından İstanbul Kadıköy Lisesi’nin bahçesinde bulunan Mermer Paşa Konağı’nda sahnelenecek oyunu için “En son 1981 yılında Her Gün Yeni Baştan adlı oyunumu Kenan Evren yasaklamıştı. Tam 35 yıl sonra Güneşin Sofrasında'yı AKP-OHAL yasaklıyor.” Haber, pek çok haber sitesinde "Güneş'in Sofrasında - Nazım ile Brecht" oyununa OHAL yasağı” başlığıyla verildi.

Ancak, haber içeriğine bakıldığında tüm okul ve kurum müdürlüklerine emniyet ve güvenlik tedbirleri konulu genelge gönderildiği, ve oyunun iptalinin bu çerçevede gerçekleştirildiği belirtilmişti. Buna göre Genco Erkal’ın güvenlik gerekçesiyle iptal edilen oyunu için “AKP yasakladı” iddiası çarpıtmadır.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor
YALAN

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor

1 Ekim, 2020
ransız haber ajansının analiz haberinde, Türk SİHA'ları için "Ezber bozuyor" ifadeleri kullanıldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir