YALAN

15 Temmuz Darbe Girişimini Batı Medyası Nasıl Gördü?

15 Temmuz Darbe Girişimini Batı Medyası Nasıl Gördü?

15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye'nin demokrasi tarihinde bir milat olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin geleceğine ve milli iradeye sahip çıkan halk, darbe girişimini bertaraf etti. 238 kişinin şehit olduğu ve yüzlerce kişinin yaralandığı  darbe girişimini peki batı medyası nasıl gördü?

BBC news, “Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye’nin acımasız Cumhurbaşkanı” başlığını atarken, haberde Erdoğan’ın muhaliflerince “otoriter lider” olarak tasvir edildiği belirtildi.

http://www.bbc.com/news/world-europe-13746679

Reuters ise müslüman vaiz olarak tanımladığı FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in darbe girişiminin bir tiyatro olduğu iddiasını başlığına taşıdı.

http://www.reuters.com/article/us-turkey-security-gulen-remarks-idUSKCN0ZW11D

The Economist, “Türkiye’de Erdoğan’a karşı başarısız bir darbe” başlığını kullandı.

http://www.economist.com/news/europe/21702319-regardless-outcome-turkish-politics-will-change-worse-soldiers-turkey-have

The Guardian da Fetullah Gülen’in “Darbe Erdoğan tarafından sahnelendi” iddiasına yer veren bir haber yayınladı.

https://www.theguardian.com/world/2016/jul/16/fethullah-gulen-turkey-coup-erdogan

Edward Luttwak Foreign Policy’de darbe girişiminin Erdoğan öldürülmediği için başarısızlıkla sonuçlandığını yazdı.

http://foreignpolicy.com/2016/07/16/why-turkeys-coup-detat-failed-erdogan/

Fox News’de Ralph Peters “Türkiye’nin son umudu öldü” başlığını attığı yazısında, “Türkiye’de umutsuz, kötü planlanmış bir darbe başarısızlığa uğradı. Şimdi karanlık çıkageliyor” ifadelerini kullandı.

http://www.foxnews.com/opinion/2016/07/16/turkeys-last-hope-dies.html   

Der Spiegel ise kapağına “Bir zamanlar demokrasi vardı. Diktatör Erdoğan ve aciz batı” başlığını attı. Türkiye’deki darbe girişiminin anlatıldığı haberinde ise, Erdoğan’ın başarısız darbe girişimini kullanarak ülkesini bir diktatörlüğe çevirmeye çalıştığını iddia etti. 

http://magazin.spiegel.de/SP/2016/30/145947563/index.html

Independent’de Patrick Cockburn imzasını taşıyan bir yazıdan şu ifadeler başlığa çekildi: "5 yıl önce 'Suriye, Türkiye olabilir' diye düşünürdüm, şimdi Türkiye, Suriye gibi oluyor"

http://www.independent.co.uk/voices/turkey-coup-attempt-erdogan-isis-middle-east-weak-and-unstable-a7162236.html

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir