YALAN

Sinan Oğan’ın “Erdoğan Alnını IŞİD'Li El Harati’ye Öptürdü” Yalanı

 Sinan Oğan’ın “Erdoğan Alnını IŞİD'Li El Harati’ye Öptürdü” Yalanı

MHP Milletvekili Sinan Oğan twitter hesabından geçtiğimiz günlerde bir paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2010 senesinde Mavi Marmara yaralılarını ziyareti sırasında alnını öpen Mehdi El Harati’nin resmini paylaşıp “Alnınızı Eski El Kaideci yeni İŞİD'ci el Harati'ye öptürdüğünüzde düşünecektiniz bu günleri...” notunu düştü.

Ancak, Sinan Oğan’ın iddiasının aksine, Mehdi El Harati, Dublin’de arapça öğretmenliği yaparken Libya İç Savaşı başladığında Ulusal Kurtuluş Ordusu Saflarına katılmış, Muammer Kaddafi’ye karşı savaşmış, 2011 yılında Trablus Tugayı seçilmiş. 2012’de Suriye’ye geçen Harati, Esad’a karşı savaşan Suriyeli muhalif gruplarla işbirliği içinde olan,  Liva el-Ümme hareketini kurmuş.  2014’de Libya Trablus Belediye Başkanı seçilen ve görevine Ağustos 2015’e kadar devam eden Harati, Libya’da tanınan bir kişi. Libya asıllı İrlanda vatandaşı olan Harati, 2010 senesinde Mavi Marmara Gemisi’nde  bulunmuş. Harati, "devrimci" olduğunu, selefi olmadığını da ifade ediyor. 

29 Temmuz 2012’de The New York Times Gazetesi’nde  Neil Mac Farquhar imzasıyla yayımlanan bir haberde ise Suriye muhalefeti içersindeki cihatçı grupların ağırlığı tartışılırken Harati için şu ifadeler kullanılıyor:

“Zaten bütün yabancı savaşçılar cihatçı değil… Edinburgh Üniversitesi’nde çağdaş Suriye İslam’ı konusunda öğretim üyesi olan Thomas Pierret, Libya’da Trablus savaşının yönetilmesine yardımcı olmuş Libya asıllı İrlandalı bir savaşçı, Mehdi el Harati, Suriye’de bir grup gönüllüyü örgütledi diyor. Bay Pierret, ‘O bir cihatçı değil kendisini Suriye devrimine yardımcı olan Libyalı bir devrimci olarak görüyor’ diye devam ediyor.”

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir