YALAN

Sinan Oğan’ın “Erdoğan Alnını IŞİD'Li El Harati’ye Öptürdü” Yalanı

 Sinan Oğan’ın “Erdoğan Alnını IŞİD'Li El Harati’ye Öptürdü” Yalanı

MHP Milletvekili Sinan Oğan twitter hesabından geçtiğimiz günlerde bir paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2010 senesinde Mavi Marmara yaralılarını ziyareti sırasında alnını öpen Mehdi El Harati’nin resmini paylaşıp “Alnınızı Eski El Kaideci yeni İŞİD'ci el Harati'ye öptürdüğünüzde düşünecektiniz bu günleri...” notunu düştü.

Ancak, Sinan Oğan’ın iddiasının aksine, Mehdi El Harati, Dublin’de arapça öğretmenliği yaparken Libya İç Savaşı başladığında Ulusal Kurtuluş Ordusu Saflarına katılmış, Muammer Kaddafi’ye karşı savaşmış, 2011 yılında Trablus Tugayı seçilmiş. 2012’de Suriye’ye geçen Harati, Esad’a karşı savaşan Suriyeli muhalif gruplarla işbirliği içinde olan,  Liva el-Ümme hareketini kurmuş.  2014’de Libya Trablus Belediye Başkanı seçilen ve görevine Ağustos 2015’e kadar devam eden Harati, Libya’da tanınan bir kişi. Libya asıllı İrlanda vatandaşı olan Harati, 2010 senesinde Mavi Marmara Gemisi’nde  bulunmuş. Harati, "devrimci" olduğunu, selefi olmadığını da ifade ediyor. 

29 Temmuz 2012’de The New York Times Gazetesi’nde  Neil Mac Farquhar imzasıyla yayımlanan bir haberde ise Suriye muhalefeti içersindeki cihatçı grupların ağırlığı tartışılırken Harati için şu ifadeler kullanılıyor:

“Zaten bütün yabancı savaşçılar cihatçı değil… Edinburgh Üniversitesi’nde çağdaş Suriye İslam’ı konusunda öğretim üyesi olan Thomas Pierret, Libya’da Trablus savaşının yönetilmesine yardımcı olmuş Libya asıllı İrlandalı bir savaşçı, Mehdi el Harati, Suriye’de bir grup gönüllüyü örgütledi diyor. Bay Pierret, ‘O bir cihatçı değil kendisini Suriye devrimine yardımcı olan Libyalı bir devrimci olarak görüyor’ diye devam ediyor.”

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir