YALAN

Sol Haber ve Diken'in "Bakan Yardımcısı, Erdoğan'ı Peygamber İlan Etti" Çarpıtması

Sol Haber ve Diken'in "Bakan Yardımcısı, Erdoğan'ı Peygamber İlan Etti" Çarpıtması

Başta Sol Haber olmak üzere Diken ve Haberdar gibi haber sitelerinde Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay’ın katıldığı bir düğünde evlenen çifte evlilik cüzdanını verirken yaptığı konuşma üzerine Alpay’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı peygamber ilan ettiği ileri sürüldü. Sonrasında HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da Cumhurbaşkanı’nın peygamber ilan edildiğini söyledi.

Şuay Alpay bahse konu olan konuşmasında şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin bir sünneti var biliyorsunuz bu sünnetin gereği olarak da ben evlilik cüzdanını daha iyi muhafaza edeceği daha iyi koruyacağı kanaatiyle gelin hanıma takdim ediyorum."

Sünnetin kelime anlamı ‘tutulan, benimsenen yol, âdet’tir. Dini ıstılahta ise “Hz. Peygamber’in müslümanlarca uyulması gereken sözleriyle örnek iş ve davranışlarının tamâmı” için kullanılır.

Dini anlamda sünnet kelimesi Hz. Muhammed’in söz ve davranışlarını ifade eder. Ancak bir kişinin sünnetinden bahsettiğimizde, buradaki sünnet kelimesi kişinin adet üzere yaptığı iş ya da söylediği sözü ifade eder. Düğündeki konuşmada da Şuay Alpay Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli olarak yaptığı, Erdoğan açısından adet haline gelmiş bir uygulama için sünnet kelimesini kullanmaktadır. Alpay ayrıca Cumhurbaşkanı’nın hangi adetinden bahsettiğini de belirtmiştir: evlilik cüzdanının geline verilmesi. 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir