YALAN

Sol Haber ve Diken'in "Bakan Yardımcısı, Erdoğan'ı Peygamber İlan Etti" Çarpıtması

Sol Haber ve Diken'in "Bakan Yardımcısı, Erdoğan'ı Peygamber İlan Etti" Çarpıtması

Başta Sol Haber olmak üzere Diken ve Haberdar gibi haber sitelerinde Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay’ın katıldığı bir düğünde evlenen çifte evlilik cüzdanını verirken yaptığı konuşma üzerine Alpay’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı peygamber ilan ettiği ileri sürüldü. Sonrasında HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da Cumhurbaşkanı’nın peygamber ilan edildiğini söyledi.

Şuay Alpay bahse konu olan konuşmasında şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin bir sünneti var biliyorsunuz bu sünnetin gereği olarak da ben evlilik cüzdanını daha iyi muhafaza edeceği daha iyi koruyacağı kanaatiyle gelin hanıma takdim ediyorum."

Sünnetin kelime anlamı ‘tutulan, benimsenen yol, âdet’tir. Dini ıstılahta ise “Hz. Peygamber’in müslümanlarca uyulması gereken sözleriyle örnek iş ve davranışlarının tamâmı” için kullanılır.

Dini anlamda sünnet kelimesi Hz. Muhammed’in söz ve davranışlarını ifade eder. Ancak bir kişinin sünnetinden bahsettiğimizde, buradaki sünnet kelimesi kişinin adet üzere yaptığı iş ya da söylediği sözü ifade eder. Düğündeki konuşmada da Şuay Alpay Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli olarak yaptığı, Erdoğan açısından adet haline gelmiş bir uygulama için sünnet kelimesini kullanmaktadır. Alpay ayrıca Cumhurbaşkanı’nın hangi adetinden bahsettiğini de belirtmiştir: evlilik cüzdanının geline verilmesi. 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir