YALAN

Cumhuriyet’in “THY 268 Çalışanını Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle İşten Attı” Yalanı

Cumhuriyet’in “THY 268 Çalışanını Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle İşten Attı” Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nde dün yayınlanan bir haberde, THY’nin sosyal medya paylaşımları nedeniyle daha önce savunmalarını istediğini iddia ettiği 268 çalışanını “verimsizlik” gerekçesiyle işten çıkardığı öne sürüldü. Haber, Kokpit.aero sitesinin haberine dayandırıldı.

Ancak, Kokpit.aero’nun sitesi incelendiğinde söz konusu haberin google aramasında çıktığı ama haberin silinerek “THY’den sosyal medya uyarısı” başlığıyla başka bir haberin eklendiği görüldü. Bu habere göre THY, sürekli rapor alan ve performans alamadığı 5 kabin memuru ile yollarını ayırmıştı. Ayrıca haberde, THY’nin sosyal medya üzerinden üniformalı fotoğraf paylaşan kabin memurları başta olmak üzere çalışanların fotoğraf ve yazılarına dikkat etmesi gerektiğine ilişkin çalışanlarına yazı gönderdiği de belirtildi.

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz THY’nin basın biriminde çalışan bir yetkili 268 kişinin işten çıkarıldığına ilişkin yapılan bu haberlerin gerçek dışı ve tamamen hayal ürünü olduğunu da vurguladı.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir