YALAN

Cumhuriyet’in “THY 268 Çalışanını Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle İşten Attı” Yalanı

Cumhuriyet’in “THY 268 Çalışanını Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle İşten Attı” Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nde dün yayınlanan bir haberde, THY’nin sosyal medya paylaşımları nedeniyle daha önce savunmalarını istediğini iddia ettiği 268 çalışanını “verimsizlik” gerekçesiyle işten çıkardığı öne sürüldü. Haber, Kokpit.aero sitesinin haberine dayandırıldı.

Ancak, Kokpit.aero’nun sitesi incelendiğinde söz konusu haberin google aramasında çıktığı ama haberin silinerek “THY’den sosyal medya uyarısı” başlığıyla başka bir haberin eklendiği görüldü. Bu habere göre THY, sürekli rapor alan ve performans alamadığı 5 kabin memuru ile yollarını ayırmıştı. Ayrıca haberde, THY’nin sosyal medya üzerinden üniformalı fotoğraf paylaşan kabin memurları başta olmak üzere çalışanların fotoğraf ve yazılarına dikkat etmesi gerektiğine ilişkin çalışanlarına yazı gönderdiği de belirtildi.

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz THY’nin basın biriminde çalışan bir yetkili 268 kişinin işten çıkarıldığına ilişkin yapılan bu haberlerin gerçek dışı ve tamamen hayal ürünü olduğunu da vurguladı.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir