YALAN

Cumhuriyet ve Sendika.org'un "3 Muhtar Nevruza Katıldıkları İçin Görevden Alındı" Çarpıtması

Cumhuriyet ve Sendika.org'un "3 Muhtar Nevruza Katıldıkları İçin Görevden Alındı" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi ve Sendika.org haber sitesi 10 Temmuz 2016’da yayınladıkları bir haberde Van’da 3 muhtarın Nevruz etkinliklerine katıldıkları gerekçesi ile görevden alındıklarını ve yerlerine kayyum atandığını ileri sürdüler. Haberde ayrıca Bahçesaray Belediyesi Encümeni Ehdinur Elbir’in konuya ilişkin açıklamalarına da yer verildi. Muhtarların keyfi bir şekilde görevden alındığını iddia eden Elbir, “Muhtarları bir araya toplayan kaymakam, keyfiyetçi bir tutumla tehlikeli gördüğü üç muhtarı hukuki dayanağı olmadan görevden aldı.” açıklamasında bulundu.

Ancak konuya ilişkin yapılan açıklamada Cumhuriyet ve Sendika.org’un iddialarının aksine, Merkez Mahalle muhtarının terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan tutuklanması sebebi ile, Güneyyamaç Mahalesi muhtarı ve Elmayaka Mahallesi muhtarının ise gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefetten haklarında dava açıldığı gerekçesi ile görevden alındığı ifade edildi. Buna ek olarak görevden alınan muhtarların yerine 4 asıl azadan sıraya bakılmaksızın birinin atanabileceği de belirtildi. Buna göre Cumhuriyet ve Sendika.org’un görevden alınan muhtarların yerine kayyum atandığı iddiasının da gerçeklik payı bulunmuyor.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir