YALAN

Cumhuriyet ve Sendika.org'un "3 Muhtar Nevruza Katıldıkları İçin Görevden Alındı" Çarpıtması

Cumhuriyet ve Sendika.org'un "3 Muhtar Nevruza Katıldıkları İçin Görevden Alındı" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi ve Sendika.org haber sitesi 10 Temmuz 2016’da yayınladıkları bir haberde Van’da 3 muhtarın Nevruz etkinliklerine katıldıkları gerekçesi ile görevden alındıklarını ve yerlerine kayyum atandığını ileri sürdüler. Haberde ayrıca Bahçesaray Belediyesi Encümeni Ehdinur Elbir’in konuya ilişkin açıklamalarına da yer verildi. Muhtarların keyfi bir şekilde görevden alındığını iddia eden Elbir, “Muhtarları bir araya toplayan kaymakam, keyfiyetçi bir tutumla tehlikeli gördüğü üç muhtarı hukuki dayanağı olmadan görevden aldı.” açıklamasında bulundu.

Ancak konuya ilişkin yapılan açıklamada Cumhuriyet ve Sendika.org’un iddialarının aksine, Merkez Mahalle muhtarının terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan tutuklanması sebebi ile, Güneyyamaç Mahalesi muhtarı ve Elmayaka Mahallesi muhtarının ise gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefetten haklarında dava açıldığı gerekçesi ile görevden alındığı ifade edildi. Buna ek olarak görevden alınan muhtarların yerine 4 asıl azadan sıraya bakılmaksızın birinin atanabileceği de belirtildi. Buna göre Cumhuriyet ve Sendika.org’un görevden alınan muhtarların yerine kayyum atandığı iddiasının da gerçeklik payı bulunmuyor.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir