YALAN

"Ak Parti Terörün Araştırılmasını İstemiyor" Çarpıtması

"Ak Parti Terörün Araştırılmasını İstemiyor" Çarpıtması

İstanbul Atatürk Havalimanı Saldırısı’ndan sonra, TBMM Genel Kurulu’nda CHP, MHP ve HDP ayrı ayrı önergeler vererek terör saldırılarının araştırılmasını talep etti. Önergeler, AK Parti’nin oylarıyla reddedildi. Bunun üzerine sosyal medyada yoğun bir tartışma ve dezenformasyon başladı. AK Parti’nin terör destekçisi olduğu iddiasına kadar uzanan bu dezenformasyon ağına Eren Erdem’in şu tweeti de damgasını vurdu: “Şaka değil: AKP’nin Terör Komisyonu’nu reddetme gerekçesi; ‘Danıştay kanunu çok önemli, komisyon kurarsak bu kanunu geçiremeyiz..’ Utanın...!”

Ancak, her terör saldırısından sonra başlayan “araştırma komisyonu reddedildi, AK Parti terörün araştırılmasını istemedi” tezviratına açıklama, konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan’dan geldi. Esayan, terör meselesinin siyaset üstü olduğuna vurgu yaparak şu açıklamalarda bulundu:

"Önergeler vatandaşın lehine hazırlanmamış, siyasi birer silah olarak kullanılmak üzere hazırlanmıştı. 2 partinin de ortaya koyduğu olumsuz pratiklere baktığımızda kendi bünyelerinde terörle mücadele konusunda somut adımlar atmadıklarını görüyoruz. CHP'li vekiller Sezgin Tanrıkulu ve Zeynep Altıok'un mayıs ayı içerisinde hazırladıkları Cizre raporu bunun bir örneği. Terörle mücadele eden güvenlik güçlerimizin ‘sivil bir katliam’ yaptığı iddiasını içeren bu rapor bir infial sebebidir. Diğer taraftan HDP ise PKK'nın itibar kazanması için mücadele eden, onun suçlarını örtmeyi amaç edinen bir hareket. CHP'nin de HDP'nin de terörle mücadele eden güvenlik güçlerini töhmet altında bırakan partiler olması dolayısı ile güvensizlik yarattığı açıktır. Bu önergeler siyasi birer silah olarak hazırlanmıştır. Önergeleri savunurken dahi maddi gerekçeleri çarpıtıyorlar. Ak Parti terörle arasına mesafe koyamayan partilere bu konuda destek vermeyecektir."

 

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir