YALAN

Cumhuriyet'in "CIA Direktörü Brennan 'IŞİD Konusunda Türkiye'yi Defalarca Uyardık' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet'in "CIA Direktörü Brennan 'IŞİD Konusunda Türkiye'yi Defalarca Uyardık' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün “CIA’den Türkiye Uyarısı” başlığıyla verilen haberde CIA Direktörü Brennan’ın Işid konusunda Ankara’ya defalarca uyarı yapıldığını ancak Türkiye’nin bu uyarılardan rahatsız olduğunu söylediği ileri sürüldü. Diken haber sitesi ve Taraf Gazetesi’nde “IŞİD, terörü Türkiye geneline yaymayı hedefliyor” başlığıyla sunulan haberlerde de

“Yahoo News’ten Daniel Klaidman’a konuşan Brennan, Washington’ın Ankara’yı daha önce defalarca uyardığını ancak Türkiye’nin bu uyarılardan rahatsız olduğunu söyledi”

ifadeleri yer aldı.

Bülent Mumay ise Twitter hesabından söz konusu iddia ile ilgili olarak şöyle bir paylaşımda bulundu:

“CIA Direktörü Brennan: ‘Türkiye'yi IŞİD terörü konusunda defalarca uyardık, ancak Türkiye bundan rahatsız oldu.’”

Ancak haberlerde iddia edildiği gibi CIA Direktörü John Brennan’ın Yahoo News’ten Daniel Klaidman ile yaptığı konuşmada Brennan’ın ‘Işid konusunda Türkiye’nin defalarca uyarıldığı ancak bu uyarılardan rahatsız olduğu’ şeklinde bir ifadesine rastlanmamaktadır.

İddiaların aksine söz konusu konuşmada Brennan, Türkiye’nin özellikle de son zamanlarda yabancı militanların sınır boyunca giriş çıkışlarının engellenmesi için sert önlemler aldığını vurguluyor. Bununla birlikte DAEŞ ile mücadele için kurulan koalisyonun bir parçası olan Türkiye’nin DAEŞ ile mücadele konusunda önemli adımlar attığına da dikkat çekiyor.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir