YALAN

Cumhuriyet'in "CIA Direktörü Brennan 'IŞİD Konusunda Türkiye'yi Defalarca Uyardık' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet'in "CIA Direktörü Brennan 'IŞİD Konusunda Türkiye'yi Defalarca Uyardık' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün “CIA’den Türkiye Uyarısı” başlığıyla verilen haberde CIA Direktörü Brennan’ın Işid konusunda Ankara’ya defalarca uyarı yapıldığını ancak Türkiye’nin bu uyarılardan rahatsız olduğunu söylediği ileri sürüldü. Diken haber sitesi ve Taraf Gazetesi’nde “IŞİD, terörü Türkiye geneline yaymayı hedefliyor” başlığıyla sunulan haberlerde de

“Yahoo News’ten Daniel Klaidman’a konuşan Brennan, Washington’ın Ankara’yı daha önce defalarca uyardığını ancak Türkiye’nin bu uyarılardan rahatsız olduğunu söyledi”

ifadeleri yer aldı.

Bülent Mumay ise Twitter hesabından söz konusu iddia ile ilgili olarak şöyle bir paylaşımda bulundu:

“CIA Direktörü Brennan: ‘Türkiye'yi IŞİD terörü konusunda defalarca uyardık, ancak Türkiye bundan rahatsız oldu.’”

Ancak haberlerde iddia edildiği gibi CIA Direktörü John Brennan’ın Yahoo News’ten Daniel Klaidman ile yaptığı konuşmada Brennan’ın ‘Işid konusunda Türkiye’nin defalarca uyarıldığı ancak bu uyarılardan rahatsız olduğu’ şeklinde bir ifadesine rastlanmamaktadır.

İddiaların aksine söz konusu konuşmada Brennan, Türkiye’nin özellikle de son zamanlarda yabancı militanların sınır boyunca giriş çıkışlarının engellenmesi için sert önlemler aldığını vurguluyor. Bununla birlikte DAEŞ ile mücadele için kurulan koalisyonun bir parçası olan Türkiye’nin DAEŞ ile mücadele konusunda önemli adımlar attığına da dikkat çekiyor.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir