YALAN

Cumhuriyet'in "CIA Direktörü Brennan 'IŞİD Konusunda Türkiye'yi Defalarca Uyardık' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet'in "CIA Direktörü Brennan 'IŞİD Konusunda Türkiye'yi Defalarca Uyardık' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün “CIA’den Türkiye Uyarısı” başlığıyla verilen haberde CIA Direktörü Brennan’ın Işid konusunda Ankara’ya defalarca uyarı yapıldığını ancak Türkiye’nin bu uyarılardan rahatsız olduğunu söylediği ileri sürüldü. Diken haber sitesi ve Taraf Gazetesi’nde “IŞİD, terörü Türkiye geneline yaymayı hedefliyor” başlığıyla sunulan haberlerde de

“Yahoo News’ten Daniel Klaidman’a konuşan Brennan, Washington’ın Ankara’yı daha önce defalarca uyardığını ancak Türkiye’nin bu uyarılardan rahatsız olduğunu söyledi”

ifadeleri yer aldı.

Bülent Mumay ise Twitter hesabından söz konusu iddia ile ilgili olarak şöyle bir paylaşımda bulundu:

“CIA Direktörü Brennan: ‘Türkiye'yi IŞİD terörü konusunda defalarca uyardık, ancak Türkiye bundan rahatsız oldu.’”

Ancak haberlerde iddia edildiği gibi CIA Direktörü John Brennan’ın Yahoo News’ten Daniel Klaidman ile yaptığı konuşmada Brennan’ın ‘Işid konusunda Türkiye’nin defalarca uyarıldığı ancak bu uyarılardan rahatsız olduğu’ şeklinde bir ifadesine rastlanmamaktadır.

İddiaların aksine söz konusu konuşmada Brennan, Türkiye’nin özellikle de son zamanlarda yabancı militanların sınır boyunca giriş çıkışlarının engellenmesi için sert önlemler aldığını vurguluyor. Bununla birlikte DAEŞ ile mücadele için kurulan koalisyonun bir parçası olan Türkiye’nin DAEŞ ile mücadele konusunda önemli adımlar attığına da dikkat çekiyor.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir