YALAN

Sol Haber Portalı’nın “Havaalanına Silahla Nasıl Girilir?” Çarpıtması

Sol Haber Portalı’nın “Havaalanına Silahla Nasıl Girilir?” Çarpıtması

Sol Haber Portalı’ndan 28 Haziran 2016 tarihinde “Havaalanına silahla nasıl girilir? Böyle! ODTÜ'deki El Kaideci, TAI'de işe alınmış” tweetiyle bir haber servis edildi.
Ancak haberin içeriğine bakıldığında haberde ‘havaalanına silahla girme’ eylemine dair hiçbir bilginin yer almadığı, onun yerine radikal örgütlerin ODTÜ’de nasıl örgütlendiğini anlatan bir iddianameden bahsedildiği anlaşılmaktadır. Ayrıca söz konusu iddianame hakkındaki Ercan Bekçi imzalı haberin Sol Haber’in sitesinde yayınlanma tarihinin 16 Haziran 2016 olduğu ve haberin başlığının ise “ODTÜ'deki El Kaideci, savunma sanayiinin önemli kuruluşu TAI'de işe alınmış” şeklinde olduğu da dikkat çekmektedir.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir