YALAN

CNN Türk/Birgün/T24'ün "CIA Direktörü Brennan: 30 IŞİD Militanı Türkiye'ye Yollandı" Yalanı

CNN Türk/Birgün/T24'ün "CIA Direktörü Brennan: 30 IŞİD Militanı Türkiye'ye Yollandı" Yalanı

CNN Türk, Birgün Gazetesi, Milliyet Gazetesi, T24 Haber Sitesi başta olmak üzere bugün pek çok haber sitesinde “CIA Direktörü Brennan: ’30 IŞİD militanı Türkiye’ye yollandı” başlıklı bir haber yayınlandı. CNN Türk’de yer alan haberin girişinde bir CIA yetkilisinin Türkiye’ye 30 IŞİD militanı gönderildiğini söylediği aktarılırken, haberin 2. Paragrafında CIA Direktörü John Brennan’ın geçen hafta ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’ne IŞİD hakkında yaptığı bilgilendirmeden bahsedildi. CNN Türk’de başlıkta Brennan’ın direkt ismi verilirken, haber içeriğinde kastedilen kişinin John Brennan olup olmadığı tam olarak anlaşılmadı. Birgün Gazetesi ve T24 haber sitesinde ise  CIA Direktörü John Brennan’ın 30 IŞİD militanının Türkiye’ye yollandığını söylediği iddia edildi.

Ancak, 16 Haziran 2016 tarihinde CIA Direktörü John Brennan, ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’ni bilgilendirmiş ve IŞİD’in Libya’daki varlığının Avrupa’ya tehdit olduğunu, örgütün dünya genelindeki militan sayısının El Kaide’nin en güçlü döneminden fazla olduğunu belirtmişti. Brennan,  Avrupa ülkelerinin terörle mücadele konusunda yakın dönemde ilerleme kaydettiğini fakat istihbarat paylaşımında zayıf kaldıklarını da vurgulamıştı. Raporda Türkiye’ye herhangi bir atıfta bulunulmamıştı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda dün gerçekleşen terör saldırısı sonrası ise MSNBC Kanalında Rachel Maddow’un programında, kanalın dış haberler muhabirlerinden Richard Engel tarafından Brennan’ın raporu sunduğu gün  hazırlanan dosya haberine yer verildi. Haberde, Engel’in saldırıdan 12 gün öncesi ABD’li bir üst düzey yetkilinin 30 IŞİD militanının Suriye’den Türkiye’ye yollandığının söylediği belirtildi. Ancak bu yetkilinin ismi verilmedi.

Buna göre,  açık bir çarpıtma yapılarak, ismi belirtilmeyen bir yetkilinin sözleri CIA Direktörü John Brennan tarafından söylenmiş gibi yansıtılmıştır.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir