YALAN

CNN Türk/Birgün/T24'ün "CIA Direktörü Brennan: 30 IŞİD Militanı Türkiye'ye Yollandı" Yalanı

CNN Türk/Birgün/T24'ün "CIA Direktörü Brennan: 30 IŞİD Militanı Türkiye'ye Yollandı" Yalanı

CNN Türk, Birgün Gazetesi, Milliyet Gazetesi, T24 Haber Sitesi başta olmak üzere bugün pek çok haber sitesinde “CIA Direktörü Brennan: ’30 IŞİD militanı Türkiye’ye yollandı” başlıklı bir haber yayınlandı. CNN Türk’de yer alan haberin girişinde bir CIA yetkilisinin Türkiye’ye 30 IŞİD militanı gönderildiğini söylediği aktarılırken, haberin 2. Paragrafında CIA Direktörü John Brennan’ın geçen hafta ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’ne IŞİD hakkında yaptığı bilgilendirmeden bahsedildi. CNN Türk’de başlıkta Brennan’ın direkt ismi verilirken, haber içeriğinde kastedilen kişinin John Brennan olup olmadığı tam olarak anlaşılmadı. Birgün Gazetesi ve T24 haber sitesinde ise  CIA Direktörü John Brennan’ın 30 IŞİD militanının Türkiye’ye yollandığını söylediği iddia edildi.

Ancak, 16 Haziran 2016 tarihinde CIA Direktörü John Brennan, ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’ni bilgilendirmiş ve IŞİD’in Libya’daki varlığının Avrupa’ya tehdit olduğunu, örgütün dünya genelindeki militan sayısının El Kaide’nin en güçlü döneminden fazla olduğunu belirtmişti. Brennan,  Avrupa ülkelerinin terörle mücadele konusunda yakın dönemde ilerleme kaydettiğini fakat istihbarat paylaşımında zayıf kaldıklarını da vurgulamıştı. Raporda Türkiye’ye herhangi bir atıfta bulunulmamıştı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda dün gerçekleşen terör saldırısı sonrası ise MSNBC Kanalında Rachel Maddow’un programında, kanalın dış haberler muhabirlerinden Richard Engel tarafından Brennan’ın raporu sunduğu gün  hazırlanan dosya haberine yer verildi. Haberde, Engel’in saldırıdan 12 gün öncesi ABD’li bir üst düzey yetkilinin 30 IŞİD militanının Suriye’den Türkiye’ye yollandığının söylediği belirtildi. Ancak bu yetkilinin ismi verilmedi.

Buna göre,  açık bir çarpıtma yapılarak, ismi belirtilmeyen bir yetkilinin sözleri CIA Direktörü John Brennan tarafından söylenmiş gibi yansıtılmıştır.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir