YALAN

CNN Türk/Birgün/T24'ün "CIA Direktörü Brennan: 30 IŞİD Militanı Türkiye'ye Yollandı" Yalanı

CNN Türk/Birgün/T24'ün "CIA Direktörü Brennan: 30 IŞİD Militanı Türkiye'ye Yollandı" Yalanı

CNN Türk, Birgün Gazetesi, Milliyet Gazetesi, T24 Haber Sitesi başta olmak üzere bugün pek çok haber sitesinde “CIA Direktörü Brennan: ’30 IŞİD militanı Türkiye’ye yollandı” başlıklı bir haber yayınlandı. CNN Türk’de yer alan haberin girişinde bir CIA yetkilisinin Türkiye’ye 30 IŞİD militanı gönderildiğini söylediği aktarılırken, haberin 2. Paragrafında CIA Direktörü John Brennan’ın geçen hafta ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’ne IŞİD hakkında yaptığı bilgilendirmeden bahsedildi. CNN Türk’de başlıkta Brennan’ın direkt ismi verilirken, haber içeriğinde kastedilen kişinin John Brennan olup olmadığı tam olarak anlaşılmadı. Birgün Gazetesi ve T24 haber sitesinde ise  CIA Direktörü John Brennan’ın 30 IŞİD militanının Türkiye’ye yollandığını söylediği iddia edildi.

Ancak, 16 Haziran 2016 tarihinde CIA Direktörü John Brennan, ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’ni bilgilendirmiş ve IŞİD’in Libya’daki varlığının Avrupa’ya tehdit olduğunu, örgütün dünya genelindeki militan sayısının El Kaide’nin en güçlü döneminden fazla olduğunu belirtmişti. Brennan,  Avrupa ülkelerinin terörle mücadele konusunda yakın dönemde ilerleme kaydettiğini fakat istihbarat paylaşımında zayıf kaldıklarını da vurgulamıştı. Raporda Türkiye’ye herhangi bir atıfta bulunulmamıştı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda dün gerçekleşen terör saldırısı sonrası ise MSNBC Kanalında Rachel Maddow’un programında, kanalın dış haberler muhabirlerinden Richard Engel tarafından Brennan’ın raporu sunduğu gün  hazırlanan dosya haberine yer verildi. Haberde, Engel’in saldırıdan 12 gün öncesi ABD’li bir üst düzey yetkilinin 30 IŞİD militanının Suriye’den Türkiye’ye yollandığının söylediği belirtildi. Ancak bu yetkilinin ismi verilmedi.

Buna göre,  açık bir çarpıtma yapılarak, ismi belirtilmeyen bir yetkilinin sözleri CIA Direktörü John Brennan tarafından söylenmiş gibi yansıtılmıştır.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir