YALAN

Cumhuriyet'in "Yiğit Bulut TRT'de 'Patlamayı Büyütmeyin' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet'in "Yiğit Bulut TRT'de 'Patlamayı Büyütmeyin' Dedi" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün, “Yiğit Bulut, TRT’de 'Patlama haberlerini yapmak boyunuzu mu büyütüyor?' dedi.” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Yiğit Bulut’un TRT’de canlı yayın sırasında bazı kanalların Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırısı ile ilgili haberleri büyütmemesi gerektiğini söylediği iddia edildi. Ancak Yiğit Bulut’un, söz konusu programda bazı medya kuruluşlarının terör eylemleri gibi son derece hassas bir konuda habercilik etiği ve gazetecilik ahlakıyla bağdaşmayan tutumlarını ve sansasyonel, terörü ve kaosu teşvik edici üsluplarını eleştirdiği görülmektedir. Bulut, şu ifadeleri kullanmıştır:

“Anlamıyorum yani. Bir ülkede bir bomba patladıktan sonra bunun üç beş dakika haberini yapmak, bu haberi abartmak, yalan haber yapmak size zevk mi veriyor? Daha mı rahat uyuyorsunuz gece? Herşeyden önce insanlık, herşeyden önce vicdan. Türkiye’nin aleyhine 'Amerika zaten uyarmıştı, Türkiye’de şöyle Türkiye’de böyle' diye, haber yapmak boyunuzu mu büyütüyor? Bu olmaz arkadaşlar, bu medya mensupluğu değil.”

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir