YALAN

Haberdar'ın "Türkiye'nin Filistin'e Diplomatik Desteği Sona Erecek" Yalanı

Haberdar'ın "Türkiye'nin Filistin'e Diplomatik Desteği Sona Erecek" Yalanı

Bugün, Haberdar adlı haber sitesinde “Türkiye, Gazze ablukasını resmen tanıyacak, Filistin’e diplomatik destek sona erecek” başlıklı bir haber yayınlandı. Türkiye ile İsrail arasında yürütülen müzakereler sonucu oluşan anlaşma ve ilişkilerin normalleşmesi sürecine yer verilen haberde, Filistin Devleti’nin kurulması için uluslararası platformlarda sürdürülen mücadeleye Türkiye’nin destek vermesinin söz konusu olmayacağı iddia edildi.

Ancak bu iddianın aksine, hem Türk hem de Filistin’li yetkililer anlaşma kapsamında Türkiye’nin Filistin’e verdiği diplomatik desteği geri çekmesi gibi bir hükmün söz konusu olmadığını belirtmişlerdir. Bu bağlamda, Türk yetkililer Ankara’nın Filistin sorununun çözümü için HAMAS’ı meşru muhatap olarak kabul ederek görüşmeye devam edeceğini ifade etmişlerdir.Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, Türkiye’ye Filistin davasına verdiği destek ve İsrail ile normalleşmesi sürecinde Gazze ablukasının kaldırılmasını şart koşmasından dolayı teşekkür etmiştir. Anlaşma, Türkiye öncülüğünde Gazze’ye ambargo kaldırılarak 10 bin ton insani yardım götürülmesini, temiz su için altyapı çalışmalarını, elektrik için eneri santrali çalışmaları ile hastane inşasını ve konut projelerini hayata geçirmeyi öngörüyor. Başbakan Binali Yıldırım da bugün Türkiye-İsrail anlaşmasına ilişkin yaptığı konuşmada, "Türkiye, Filistin’in haklı davasını sonuna kadar arkasında olacak ve her platformda devlet olma hakkı da dahil savunmaya devam edecek." ifadelerini kullanmıştır.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir