YALAN

Dicle Haber Ajansı Ve HDP'nin "Asker Lice'de Ormanları Yakıyor, Köyleri Boşaltıyor" Yalanı

Dicle Haber Ajansı Ve HDP'nin "Asker Lice'de Ormanları Yakıyor, Köyleri Boşaltıyor" Yalanı

Dicle Haber Ajansı 26 Haziran 2016 tarihinde “Lice’de 90’ları aşan uygulamalar devrede” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, Lice’de binlerce askerin katılımıyla arazi ve ormanlık alanların yakıldığı, köylerin boşaltıldığı iddia edildi. HDP’nin ingilizce twitter sayfasından da konuyla ilgili olarak “Türk ordusu büyük bir alana yayılan bir orman yangını çıkardı ve Kürt bölgesindeki dağ köylerini yok etti." Notu paylaşıldı.

Ancak çok geçmeden haberin yalan olduğu anlaşıldı. Dicle Haber Ajansı, “devlet köyleri yakıyor” yalanını desteklemek için Antalya Kumluca’daki orman yangınına ait görüntüleri kullanmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’da söz konusu resimleri twitter hesabından paylaşarak, “Kumluca'daki yangını Lice diye servis eden ihanet şebekeleri ve siyasi uzantıları alçaklıkta sınır tanımıyor!” ifadelerini kulandı. HDP’nin ingilizce sayfası ise, Çavuşoğlu’nun paylaşımı üzerine  söz konusu tweeti silmeden, "Kumlucu’da meydana gelen yangına ait bir fotografının yanlışlıkla Lice’de çıkmış gibi paylaşıldığını farkettik. Bundan dolayı içtenlikle özür dileriz." şeklinde özür mesajı yayınladı.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir