YALAN

İMC TV'nin "Erdoğan: El Nusra’ya Neden Terör Örgütü Diyorsunuz?" Çarpıtması

İMC TV'nin "Erdoğan: El Nusra’ya Neden Terör Örgütü Diyorsunuz?" Çarpıtması

İMC Tv’de dün “Erdoğan: El Nusra’ya neden terör örgütü diyorsunuz?” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde STK temsilcileriyle bir araya geldiği iftardaki konuşmalarına yer verildi. Erdoğan’ın konuşmasında IŞİD’e karşı savaşan El Nusra’nın terör örgütü olarak tanımlanmasına tepki gösterdiği iddia edildi.

Ancak Erdoğan’ın konuşması incelendiğinde konuya ilişkin  şu açıklamalarda bulunduğu görüldü:

“Avrupa Parlamentosu’nun koridorlarında bakıyorsunuz YPG terör örgütünün paçavraları asılı ve onun önünde de ülkemizdeki bölücü terör örgütünün parlamentoya destekleriyle soktuğu kişiler poz veriyor. Bunu batıya söylediğimizde hepsinin söylediği şey şu. ‘Ama onlar DAEŞ’e karşı’. Eğer DAEŞ’e karşı olanlar terör örgütü değilse o zaman El Nusra’ya niye terör örgütü diyorsunuz? El Nusra da DAEŞ’e karşı çok ciddi mücadele veriyor. Bu batının mantalitesi şöyle çalışıyor. İyi terörist, kötü terörist anlayış bu. Bu anlayışı tersine Allah’ın izniyle biz değiştireceğiz.”

Türkiye, Haziran 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla El Nusra’yı terör örgütü kabul etmişti. İMC Tv de Erdoğan’ın sözlerinde açık bir çarpıtma yaparak, Erdoğan’ın “IŞİD’e karşı mücadele terör örgütlerini meşrulaştıramaz, iyi terörist kötü terörist olmaz” mealindeki ifadelerini Erdoğan’ın El Nusra’nın terör örgütü olarak tanımlanmasına tepki gösterdiği şeklinde sunmuştur.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir