YALAN

İMC TV'nin "Erdoğan: El Nusra’ya Neden Terör Örgütü Diyorsunuz?" Çarpıtması

İMC TV'nin "Erdoğan: El Nusra’ya Neden Terör Örgütü Diyorsunuz?" Çarpıtması

İMC Tv’de dün “Erdoğan: El Nusra’ya neden terör örgütü diyorsunuz?” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde STK temsilcileriyle bir araya geldiği iftardaki konuşmalarına yer verildi. Erdoğan’ın konuşmasında IŞİD’e karşı savaşan El Nusra’nın terör örgütü olarak tanımlanmasına tepki gösterdiği iddia edildi.

Ancak Erdoğan’ın konuşması incelendiğinde konuya ilişkin  şu açıklamalarda bulunduğu görüldü:

“Avrupa Parlamentosu’nun koridorlarında bakıyorsunuz YPG terör örgütünün paçavraları asılı ve onun önünde de ülkemizdeki bölücü terör örgütünün parlamentoya destekleriyle soktuğu kişiler poz veriyor. Bunu batıya söylediğimizde hepsinin söylediği şey şu. ‘Ama onlar DAEŞ’e karşı’. Eğer DAEŞ’e karşı olanlar terör örgütü değilse o zaman El Nusra’ya niye terör örgütü diyorsunuz? El Nusra da DAEŞ’e karşı çok ciddi mücadele veriyor. Bu batının mantalitesi şöyle çalışıyor. İyi terörist, kötü terörist anlayış bu. Bu anlayışı tersine Allah’ın izniyle biz değiştireceğiz.”

Türkiye, Haziran 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla El Nusra’yı terör örgütü kabul etmişti. İMC Tv de Erdoğan’ın sözlerinde açık bir çarpıtma yaparak, Erdoğan’ın “IŞİD’e karşı mücadele terör örgütlerini meşrulaştıramaz, iyi terörist kötü terörist olmaz” mealindeki ifadelerini Erdoğan’ın El Nusra’nın terör örgütü olarak tanımlanmasına tepki gösterdiği şeklinde sunmuştur.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir