YALAN

Aslı Aydıntaşbaş'ın "AB'den Çıkmak İçin Referandum Yapacağız" Yanlışı

Aslı Aydıntaşbaş'ın "AB'den Çıkmak İçin Referandum Yapacağız" Yanlışı

22 Haziran 2016’da, gazeteci yazar Aslı Aydıntaşbaş, “Üyesi olmadığımız AB'den çıkmak için referandum yapacağımıza sevindim. Zaten Eurovizyon'dan da çıkmıştık” şeklinde bir tweet attı.

Sözkonusu tweet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi mezuniyet töreni konuşmasında referandum çağrısı yapmasını kinayeli bir üslupla eleştirmektedir. Ancak, Erdoğan söz konusu konuşmasında, “biz de referanduma gideriz. ‘AB ile müzakerelere tamam mı, devam mı?’ diye sorarız. Milletim 'devam' derse biz de devam ederiz, çünkü ben kendilerine hep dedim, 'Ya bizi almayacaksanız söyleyin, alacaksanız da bu işi bitirin.' Ne 'evet' ne 'hayır' dediler bugüne kadar, hep bizi oyaladılar.” diyerek AB ile müzakereler için referanduma gidilebileceğini belirtmiştir. Dolayısıyla referandum, Aydıntaşbaş’ın iddia ettiği gibi, AB’den çıkmakla ilgili değildir.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir