YALAN

Cumhuriyet ve Yön Haber'in "Erdoğan'ın Danışmanı Kendi Adındaki 'Ata'yı Sildi" Yalanı

Cumhuriyet ve Yön Haber'in "Erdoğan'ın Danışmanı Kendi Adındaki 'Ata'yı Sildi" Yalanı

Yön Haber’de 16 Haziran 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarından Mehmet Uçum hakkında kendi ismindeki ‘Ata’ kelimesini sildirdiği iddia edildi. İddiaya kaynak olarak ise Cumhuriyet Gazetesi’ndeki Duvar Yazıları köşesinde yer alan bir yazı gösterildi. Cumhuriyet’teki yazıda ise Mehmet Uçum’un asıl isminin Mehmet Ata Uçum olduğu, ancak Uçum’un ‘Ata’ isminden rahatsızlık duyduğu için bu ismi sildirdiği ve bu durumun da İstanbul Barosu’nun malumatı dahilinde olduğu ileri sürülmüştü. Bununla birlikte kendi adındaki Ata’ya tahammül edemediği iddiasından yola çıkarak Başkanlık ve yeni anayasa hususlarında çalışmalarda bulunan Mehmet Uçum’un anayasada da Ata ismine tahammül edemeyeceği belirtildi. Söz konusu yazı şöyle:

Dün öğrendik ki, aynı zamanda Akil İnsanlar arasında da bulunan avukat Mehmet Uçum, kendi adından da Ata’yı atmış.

Mehmet Uçum’un asıl adı, Mehmet Ata Uçum’muş.

Ancak ailesinin Atatürk’e atfen koyduğu “Ata” adı, meğer başından beri Mehmet Uçum’u rahatsız edermiş.

Mahkemeye başvurmuş ve bu adı mahkeme kararıyla kaldırtmış. Sonra da rahatlamış haliyle. Ve bunu İstanbul Barosu’nda bilmeyen yokmuş.

Kendi adındaki Ata’ya tahammül edemeyen bir kişi, anayasada nasıl tahammül edecek?

Şimdi oradan da atmak istiyor tabii ki.

 

Ancak ortaya atılan bu iddianın ardından Mehmet Uçum Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda kendi ismindeki Ata’yı sildirdiği yönündeki iddianın doğru olmadığını ifade etti. Söz konusu paylaşım şöyle:

“Nüfus kaydımda Ata adı yer almamıştır.Ancak ailem ve yakın çevrem bana Ata der.Halen de böyledir.Yalanla bir yere varamazsınız.”

Ayrıca Uçum’un Twitter’da yaptığı bu paylaşıma yapılan yorumlarda da Ata isminin aile çevresinde kullanıldığı vurgulandı.

 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir