YALAN

Cumhuriyet ve Yön Haber'in "Erdoğan'ın Danışmanı Kendi Adındaki 'Ata'yı Sildi" Yalanı

Cumhuriyet ve Yön Haber'in "Erdoğan'ın Danışmanı Kendi Adındaki 'Ata'yı Sildi" Yalanı

Yön Haber’de 16 Haziran 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarından Mehmet Uçum hakkında kendi ismindeki ‘Ata’ kelimesini sildirdiği iddia edildi. İddiaya kaynak olarak ise Cumhuriyet Gazetesi’ndeki Duvar Yazıları köşesinde yer alan bir yazı gösterildi. Cumhuriyet’teki yazıda ise Mehmet Uçum’un asıl isminin Mehmet Ata Uçum olduğu, ancak Uçum’un ‘Ata’ isminden rahatsızlık duyduğu için bu ismi sildirdiği ve bu durumun da İstanbul Barosu’nun malumatı dahilinde olduğu ileri sürülmüştü. Bununla birlikte kendi adındaki Ata’ya tahammül edemediği iddiasından yola çıkarak Başkanlık ve yeni anayasa hususlarında çalışmalarda bulunan Mehmet Uçum’un anayasada da Ata ismine tahammül edemeyeceği belirtildi. Söz konusu yazı şöyle:

Dün öğrendik ki, aynı zamanda Akil İnsanlar arasında da bulunan avukat Mehmet Uçum, kendi adından da Ata’yı atmış.

Mehmet Uçum’un asıl adı, Mehmet Ata Uçum’muş.

Ancak ailesinin Atatürk’e atfen koyduğu “Ata” adı, meğer başından beri Mehmet Uçum’u rahatsız edermiş.

Mahkemeye başvurmuş ve bu adı mahkeme kararıyla kaldırtmış. Sonra da rahatlamış haliyle. Ve bunu İstanbul Barosu’nda bilmeyen yokmuş.

Kendi adındaki Ata’ya tahammül edemeyen bir kişi, anayasada nasıl tahammül edecek?

Şimdi oradan da atmak istiyor tabii ki.

 

Ancak ortaya atılan bu iddianın ardından Mehmet Uçum Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda kendi ismindeki Ata’yı sildirdiği yönündeki iddianın doğru olmadığını ifade etti. Söz konusu paylaşım şöyle:

“Nüfus kaydımda Ata adı yer almamıştır.Ancak ailem ve yakın çevrem bana Ata der.Halen de böyledir.Yalanla bir yere varamazsınız.”

Ayrıca Uçum’un Twitter’da yaptığı bu paylaşıma yapılan yorumlarda da Ata isminin aile çevresinde kullanıldığı vurgulandı.

 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir