YALAN

Cumhuriyet'in "Dayanışmaya Kelepçe" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "Dayanışmaya Kelepçe" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi 21 Haziran 2016’da “Faşizm Sınır Tanımıyor” ve “Dayanışmaya Kelepçe” başlıklarıyla bir haber yaptı. Haberde “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan  Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı (TİHV) Şebnem Korur Fincancı, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve gazeteci  Erol Önderoğlu’nun dayanışma amaçlı yaptıkları gazetecilikten dolayı tutuklandıkları ileri sürüldü. Haberde ayrıca İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin tutuklama kararına hukuki gerekçeler göstermeyerek bir hukuk skandalına imza attığı da belirtildi.

Aynı gün Can Dündar da yazısında Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı’nın ‘bir muhalif gazeteye omuz verdi diye’ tutuklandıklarını yazdı.

Ancak söz konusu kişiler Cumhuriyet’in iddiasının aksine nöbetçi genel yayın yönetmeni oldukları tarihlerde gazetede yayımlanan haberler üzerinden ‘terör örgütü propagandası’ yaptıkları gerekçesi tutuklandılar. Kararın gerekçesinde ise şüphelilerin 30 Mayıs 2016, 7 Haziran 2016 ve 18 Mayıs 2016 tarihlerinde birer günlük nöbetçi olarak genel yayın yönetmenliği yaptıkları Özgür Gündem gazetesinde yer alan bazı haber ve beraberinde yayınlanan görsellerin silahlı terör örgütü PKK/KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandasını yapmak mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen güvenlik güçleri ile çatışan kişilerin övüldüğü ifade edildi.

Doğru Haber Görseli

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir