YALAN

Cumhuriyet'in "Dayanışmaya Kelepçe" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "Dayanışmaya Kelepçe" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi 21 Haziran 2016’da “Faşizm Sınır Tanımıyor” ve “Dayanışmaya Kelepçe” başlıklarıyla bir haber yaptı. Haberde “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan  Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı (TİHV) Şebnem Korur Fincancı, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve gazeteci  Erol Önderoğlu’nun dayanışma amaçlı yaptıkları gazetecilikten dolayı tutuklandıkları ileri sürüldü. Haberde ayrıca İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin tutuklama kararına hukuki gerekçeler göstermeyerek bir hukuk skandalına imza attığı da belirtildi.

Aynı gün Can Dündar da yazısında Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı’nın ‘bir muhalif gazeteye omuz verdi diye’ tutuklandıklarını yazdı.

Ancak söz konusu kişiler Cumhuriyet’in iddiasının aksine nöbetçi genel yayın yönetmeni oldukları tarihlerde gazetede yayımlanan haberler üzerinden ‘terör örgütü propagandası’ yaptıkları gerekçesi tutuklandılar. Kararın gerekçesinde ise şüphelilerin 30 Mayıs 2016, 7 Haziran 2016 ve 18 Mayıs 2016 tarihlerinde birer günlük nöbetçi olarak genel yayın yönetmenliği yaptıkları Özgür Gündem gazetesinde yer alan bazı haber ve beraberinde yayınlanan görsellerin silahlı terör örgütü PKK/KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandasını yapmak mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen güvenlik güçleri ile çatışan kişilerin övüldüğü ifade edildi.

Doğru Haber Görseli

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir