YALAN

Cumhuriyet'in "Dayanışmaya Kelepçe" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "Dayanışmaya Kelepçe" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi 21 Haziran 2016’da “Faşizm Sınır Tanımıyor” ve “Dayanışmaya Kelepçe” başlıklarıyla bir haber yaptı. Haberde “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan  Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı (TİHV) Şebnem Korur Fincancı, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve gazeteci  Erol Önderoğlu’nun dayanışma amaçlı yaptıkları gazetecilikten dolayı tutuklandıkları ileri sürüldü. Haberde ayrıca İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin tutuklama kararına hukuki gerekçeler göstermeyerek bir hukuk skandalına imza attığı da belirtildi.

Aynı gün Can Dündar da yazısında Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı’nın ‘bir muhalif gazeteye omuz verdi diye’ tutuklandıklarını yazdı.

Ancak söz konusu kişiler Cumhuriyet’in iddiasının aksine nöbetçi genel yayın yönetmeni oldukları tarihlerde gazetede yayımlanan haberler üzerinden ‘terör örgütü propagandası’ yaptıkları gerekçesi tutuklandılar. Kararın gerekçesinde ise şüphelilerin 30 Mayıs 2016, 7 Haziran 2016 ve 18 Mayıs 2016 tarihlerinde birer günlük nöbetçi olarak genel yayın yönetmenliği yaptıkları Özgür Gündem gazetesinde yer alan bazı haber ve beraberinde yayınlanan görsellerin silahlı terör örgütü PKK/KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandasını yapmak mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen güvenlik güçleri ile çatışan kişilerin övüldüğü ifade edildi.

Doğru Haber Görseli

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir