YALAN

Evrensel'in "Beyoğlu belediye başkanı saldırıya uğrayanları suçladı" Çarpıtması

Evrensel'in "Beyoğlu belediye başkanı saldırıya uğrayanları suçladı" Çarpıtması

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 17 Haziran 2016 tarihinde Beyoğlu Firuzağa Mahallesi’nde bir grubun ramazan ayında alkol tüketildiği gerekçesiyle Radiohead etkinliğini sopalarla basmasının ardından twitter hesabından şu tweeti attı: “Tahrik, mekandan yapılan kayıt, olayın oruçla ve yaşam tarzıyla ilişkilendirilmesi ve servisi toplumsal barışa planlı suikasttir.” Evrensel Gazetesi ise, Beyoğlu Belediye Başkanı’nın skandal sözler sarfettiğini belirterek haberi, “Beyoğlu belediye başkanı saldırıya uğrayanları suçladı” başlığıyla verdi.

Ancak Ahmet Misbah Demircan, daha sonraki tweetlerinde saldırıyı açıkça kınayarak şunları söyledi: “İçinde şiddet olan bütün eylemler gibi, Firuzağa’da yaşanan olay da tasvip edilemez. Kınıyorum.Olay, polisin ve yargının konusudur. Bu olayı, kendine kaldıraç yapmaya çalışanlara fırsat verilmemelidir, vermemeliyiz. Ramazan’ın toplumsal birliğe yaptığı katkıyı, bu gibi olaylarla dinamitlemeye çalışanlar, başaramayacaklar. Kaybedecekler.” Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklamalardan, yaşanan hadiseyi başından itibaren toplumsal barışa zarar veren, kınanması gereken bir olay olarak gördüğü açıkça ortadadır. Demircan’ın saldırıya uğrayanları suçladığı iddiası, açık bir çarpıtmadan ibarettir.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir