YALAN

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin "Türk askerleri 8 Suriyeli sivili öldürdü" Yalanı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin "Türk askerleri 8 Suriyeli sivili öldürdü" Yalanı

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), 19 Haziran 2016 tarihinde Suriye sınırında görev yapan Türk askerlerinin, sınırdan geçmeye çalışan sivillere ateş açarak 4’ü çocuk 8 kişiyi öldürdüğünü, 8 kişinin de yaralandığını iddia etti.

Ancak TSK’dan yapılan açıklamada bir grubun Suriye’den Türkiye’ye “yasadışı” geçiş yapmaya çalıştığını ancak gruba ateş açılmadığı belirtildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç de yaptığı yazılı açıklamada "Suriyeli sivillere güvenlik güçlerimizce kasten ateş açılarak ölümlerine sebebiyet verildiği yolundaki bir takım haberler gerçeği yansıtmamaktadır" diyerek haberleri yalanladı. Açıklamada, "güvenlik birimlerimiz, gerek Suriye'deki ihtilafın, gerek terör örgütlerinin ve kaçakçılık şebekelerinin faaliyetlerinin beraberinde getirdiği risk ve tehditler karşısında ülkemiz sınırlarının güvenliğini, durumun hassasiyetine uygun yöntemlerle temin etmektedir. Bu çerçevede, güvenlik birimleri, sınırımız boyunca hudut olaylarına ve yasadışı yollarla sınırdan geçme teşebbüslerine müdahale ederken tamamen hukuki zeminde hareket etmektedir" ifadeleri kullanıldı. 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor
YALAN

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor

1 Ekim, 2020
ransız haber ajansının analiz haberinde, Türk SİHA'ları için "Ezber bozuyor" ifadeleri kullanıldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir