YALAN

Emre Erciş'in "Türkiye'de Cemevi Sayısı 100" Yalanı

Emre Erciş'in "Türkiye'de Cemevi Sayısı 100" Yalanı

Gazeteci Emre Erciş bugün Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Türkiye’deki cemevi sayısının 100 olduğunu ileri sürdü.

Ancak T24 haber sitesinin 15 Mart 2013 tarihli haberine göre, CHP Tunceli Milletvekili olan Hüseyin Aygün Bilgi Edinme Yasası kapsamında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nden Türkiye’deki cemevi sayısı hakkında bilgi aldı. Aygün’ün edindiği resmi verilere göre o tarihte Türkiye’de toplamda 937 cemevi bulunmakta idi.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Kasım 2013'teki TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada cemevleri sayında önemli değişiklikler olduğunu ve Türkiye’de bulunan cemevi sayısının 937 olduğunu ifade etti. Kendi hükümetleri döneminde Alevi vatandaşlarla ilgili önemli kararlar aldıklarını belirten Bozdağ “Türkiye’de ilk defa Alevi vatandaşlarımızın sorunlarının araştırılması ve tespiti için Alevi çalıştayları başlatıldı. İlk defa devlet resmen böyle bir adım attı, bu tarihi bir adımdı.” dedi. 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir