YALAN

Murat Belge'nin "Erdoğan'ın Taziye Mesajı,Gezi'den Önceydi" Yanlışı

Murat Belge'nin "Erdoğan'ın Taziye Mesajı,Gezi'den Önceydi" Yanlışı

Murat Belge, bugün T24’te “Tek adam yanılmaz” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Belge, Tayyip Erdoğan’ın 1915’te ölen Ermeniler ve onların yaşayan torunları için yayınladığı taziye mesajına yazısında yer vererek şu ifadeleri kullandı: “Ne bu? Kim konuşuyor? Tayyip Erdoğan konuşuyor. Gezi öncesinde başbakanken, nisan ayında bunları söylediği bir bildiri yayımlamıştı.” Ayrıca Tayyip Erdoğan’ın o dönemde dış dünyada da takdirle karşılanan işler yaptığını ya da sözler söylediğini iddia etti.

Ancak, Erdoğan’ın Başbakan olarak yayınladığı taziye mesajı, 23 Nisan 2014 tarihinde yayınlanmıştır. Gezi isyanı ise taziye mesajından bir yıl önce, 2013 Mayıs-Haziran aylarında ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla Belge’nin taziye mesajının daha önce olduğuna ilişkin iddiası yanlıştır. 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir