YALAN

Emre Uslu'nun Diploma Yalanı

Emre Uslu'nun Diploma Yalanı

Paralel yapıya yakınlığıyla bilinen Emre Uslu, 19 Nisan 2016’da Yeni Yön adlı haber sitesinde “Erdoğan’ın  diploması ile ilgili yeni belgeler çıktı” başlıklı bir haber yayınladı. Haberdar’da çıkan habere yer verilen haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasının “sahte” olduğu savunuldu. Ancak Emre Uslu, Yeni Yön’de aynı günün akşamında “Erdoğan’ın diploma tartışmasını bitiriyoruz” ve “Erdoğan’ın diploması ve Oda TV’nin yalan haberciliği” başlıklı haberler yayınlayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasının varlığını belgelerle ortaya koyduğunu ve Oda TV’nin yalan haber yaptığını iddia etti.

Ancak daha sonra geçtiğimiz günlerde diploma tartışmasının tekrar alevlenmesiyle birlikte Emre Uslu’nun Yeni Yön sitesinde, Haberdar’ın Marmara Üniversitesi’nin diploma arşivini kapattığı haberi ile Nokta Dergisi’nin diplomanın gerçekliğini kanıtlayan belgenin de sahte çıktığı haberi paylaşıldı.

Emre Uslu’nun haberin yalan olduğunu iddia etmesine rağmen daha sonra aynı yalan haberi doğruymuş gibi paylaştığı görülmektedir. Söz konusu diploma yalanı ile ilgili Günün Yalanları adlı sitemiz bir haber hazırladı. (Buradan ulaşabilirsiniz: http://gununyalanlari.com/yalan/453-erdoganin-universite-diplomasi-yok-yalani) Ayrıca Marmara Üniversitesi Rektörlüğü de konuya ilişkin basın açıklamasında bulundu.  

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir