YALAN

Sözcü'nün "CHP'li Aytuğ Atıcı, Berat Albayrak'ı Kendi Teziyle Vurdu" Çarpıtması

Sözcü'nün "CHP'li Aytuğ Atıcı, Berat Albayrak'ı Kendi Teziyle Vurdu" Çarpıtması

6 Haziran 2016’da, Sözcü Gazetesi’nde “CHP’li Aytuğ Atıcı, Berat Albayrak’ı kendi teziyle vurdu” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, CHP’li Aytuğ Atıcı’nın Meclis kürsüsünde Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın doktora tezinin nükleer santrali eleştiren kısmını okuduğu, buna karşılık Bakan’ın ise cevap veremediği iddia edildi. Atıcı, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bakan Albayrak, ben doktora tezini kürsüden okuyunca sıkıntıya girdi. Cevap veremedi” dedi.

Ancak Atıcı’nın referans gösterdiği tezin nükleer enerji ile ilgili kısmını incelediğimizde, yazarın nükleer enerjiyi bir iki sayfa içerisinde, hem avantajlı hem de dezavantajlı boyutlarıyla kısaca aktardığı görülmektedir. Bu bağlamda, tezde nükleer enerjinin ülkeler için ekonomik olarak önemli olduğunu, bunun ise doğal rezervlerinin çok yaygın olması, ulaşım, mekân ısıtılması ve diğer ekonomik faaliyetlerde kolaylıkla kullanılabilir olması ve çabuk bir şekilde sanayide uygulanabilir hale gelebilmesi gibi faktörlerden kaynaklandığı belirtilmiştir. Öte yandan, yazar tezinde nükleer enerjinin temiz, güvenilir, kesintisiz olmasına rağmen birçok ülkede kamuoyunun tepkisine neden olduğunu ifade etmiş ve kamuoyunun tepkisinin nedenlerini (nükleer enerjinin barışçıl kullanılmaması olasılığı ile olası bir kaza sonucu çevresine yapabileceği tahribat) aktarmıştır.

Dolayısıyla Berat Albayrak’ın tezinde nükleer enerjiye karşı olduğu sonucu çıkmamaktadır.     

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir