YALAN

Sözcü'nün "CHP'li Aytuğ Atıcı, Berat Albayrak'ı Kendi Teziyle Vurdu" Çarpıtması

Sözcü'nün "CHP'li Aytuğ Atıcı, Berat Albayrak'ı Kendi Teziyle Vurdu" Çarpıtması

6 Haziran 2016’da, Sözcü Gazetesi’nde “CHP’li Aytuğ Atıcı, Berat Albayrak’ı kendi teziyle vurdu” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, CHP’li Aytuğ Atıcı’nın Meclis kürsüsünde Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın doktora tezinin nükleer santrali eleştiren kısmını okuduğu, buna karşılık Bakan’ın ise cevap veremediği iddia edildi. Atıcı, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bakan Albayrak, ben doktora tezini kürsüden okuyunca sıkıntıya girdi. Cevap veremedi” dedi.

Ancak Atıcı’nın referans gösterdiği tezin nükleer enerji ile ilgili kısmını incelediğimizde, yazarın nükleer enerjiyi bir iki sayfa içerisinde, hem avantajlı hem de dezavantajlı boyutlarıyla kısaca aktardığı görülmektedir. Bu bağlamda, tezde nükleer enerjinin ülkeler için ekonomik olarak önemli olduğunu, bunun ise doğal rezervlerinin çok yaygın olması, ulaşım, mekân ısıtılması ve diğer ekonomik faaliyetlerde kolaylıkla kullanılabilir olması ve çabuk bir şekilde sanayide uygulanabilir hale gelebilmesi gibi faktörlerden kaynaklandığı belirtilmiştir. Öte yandan, yazar tezinde nükleer enerjinin temiz, güvenilir, kesintisiz olmasına rağmen birçok ülkede kamuoyunun tepkisine neden olduğunu ifade etmiş ve kamuoyunun tepkisinin nedenlerini (nükleer enerjinin barışçıl kullanılmaması olasılığı ile olası bir kaza sonucu çevresine yapabileceği tahribat) aktarmıştır.

Dolayısıyla Berat Albayrak’ın tezinde nükleer enerjiye karşı olduğu sonucu çıkmamaktadır.     

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir