YALAN

Sözcü'nün "CHP'li Aytuğ Atıcı, Berat Albayrak'ı Kendi Teziyle Vurdu" Çarpıtması

Sözcü'nün "CHP'li Aytuğ Atıcı, Berat Albayrak'ı Kendi Teziyle Vurdu" Çarpıtması

6 Haziran 2016’da, Sözcü Gazetesi’nde “CHP’li Aytuğ Atıcı, Berat Albayrak’ı kendi teziyle vurdu” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, CHP’li Aytuğ Atıcı’nın Meclis kürsüsünde Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın doktora tezinin nükleer santrali eleştiren kısmını okuduğu, buna karşılık Bakan’ın ise cevap veremediği iddia edildi. Atıcı, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bakan Albayrak, ben doktora tezini kürsüden okuyunca sıkıntıya girdi. Cevap veremedi” dedi.

Ancak Atıcı’nın referans gösterdiği tezin nükleer enerji ile ilgili kısmını incelediğimizde, yazarın nükleer enerjiyi bir iki sayfa içerisinde, hem avantajlı hem de dezavantajlı boyutlarıyla kısaca aktardığı görülmektedir. Bu bağlamda, tezde nükleer enerjinin ülkeler için ekonomik olarak önemli olduğunu, bunun ise doğal rezervlerinin çok yaygın olması, ulaşım, mekân ısıtılması ve diğer ekonomik faaliyetlerde kolaylıkla kullanılabilir olması ve çabuk bir şekilde sanayide uygulanabilir hale gelebilmesi gibi faktörlerden kaynaklandığı belirtilmiştir. Öte yandan, yazar tezinde nükleer enerjinin temiz, güvenilir, kesintisiz olmasına rağmen birçok ülkede kamuoyunun tepkisine neden olduğunu ifade etmiş ve kamuoyunun tepkisinin nedenlerini (nükleer enerjinin barışçıl kullanılmaması olasılığı ile olası bir kaza sonucu çevresine yapabileceği tahribat) aktarmıştır.

Dolayısıyla Berat Albayrak’ın tezinde nükleer enerjiye karşı olduğu sonucu çıkmamaktadır.     

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir