YALAN

Birgün Gazetesi'nin "Bakanlık Devre Dışı, Eğitimin Dümeni Dinci Vakıflarda" Yalanı

Birgün Gazetesi'nin "Bakanlık Devre Dışı, Eğitimin Dümeni Dinci Vakıflarda" Yalanı

Birgün Gazetesi bugün “Bakanlık devre dışı, eğitimin dümeni dinci vakıflarda” başlıklı bir haber yayınladı. Birgün’ün iddiasına göre, Bakanlık, dini eğitimde  aralarında Türkiye Diyanet Vakfı, Ensar ve Türgev olan çeşitli dernek ve vakıflarla 22 protokol imzalamış ve eğitimi bu vakıflara teslim etmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, çeşitli kurum ve kuruluşlar arasında imzalanan protokollerle eğitim amaçlı seminer, kurs ve yarışma düzenleyebiliyor. Türkiye genelindeki dernek, vakıf, belediyeler ile tüm kurum ve kuruluşlarla imzalanan bu protokoller eğitimde sürekliliği amaçlıyor. Bu protokoller arasında, mesleki ve teknik eğitimin gelişmesini amaçlayan geçtiğimiz Nisan ayında Tübitak’la imzalanan “Tübitak ile Uluslararası Robot Yarışması İşbirliği Protokolü”nden, Microsoft’la mesleki eğitim merkezlerine yönelik imzalanan protokole, MEB ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan ve Diyanet’in tüm yazılı ve görsel yayınlarının MEB’in sosyal eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) dahil edildiği protokole kadar pek çok protokol de bulunuyor.

Buna göre, Birgün Gazetesi’nün bütün eğitim sisteminin bu vakıflara teslim edildiğini iddia ettiği haber bütünüyle gerçek dışıdır.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir