YALAN

Birgün Gazetesi'nin "Bakanlık Devre Dışı, Eğitimin Dümeni Dinci Vakıflarda" Yalanı

Birgün Gazetesi'nin "Bakanlık Devre Dışı, Eğitimin Dümeni Dinci Vakıflarda" Yalanı

Birgün Gazetesi bugün “Bakanlık devre dışı, eğitimin dümeni dinci vakıflarda” başlıklı bir haber yayınladı. Birgün’ün iddiasına göre, Bakanlık, dini eğitimde  aralarında Türkiye Diyanet Vakfı, Ensar ve Türgev olan çeşitli dernek ve vakıflarla 22 protokol imzalamış ve eğitimi bu vakıflara teslim etmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, çeşitli kurum ve kuruluşlar arasında imzalanan protokollerle eğitim amaçlı seminer, kurs ve yarışma düzenleyebiliyor. Türkiye genelindeki dernek, vakıf, belediyeler ile tüm kurum ve kuruluşlarla imzalanan bu protokoller eğitimde sürekliliği amaçlıyor. Bu protokoller arasında, mesleki ve teknik eğitimin gelişmesini amaçlayan geçtiğimiz Nisan ayında Tübitak’la imzalanan “Tübitak ile Uluslararası Robot Yarışması İşbirliği Protokolü”nden, Microsoft’la mesleki eğitim merkezlerine yönelik imzalanan protokole, MEB ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan ve Diyanet’in tüm yazılı ve görsel yayınlarının MEB’in sosyal eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) dahil edildiği protokole kadar pek çok protokol de bulunuyor.

Buna göre, Birgün Gazetesi’nün bütün eğitim sisteminin bu vakıflara teslim edildiğini iddia ettiği haber bütünüyle gerçek dışıdır.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir