YALAN

Diken'in "Syriza’yı Mitinge Çağıran HDP’lilere 10’ar Ay Ceza" Çarpıtması

Diken'in "Syriza’yı Mitinge Çağıran HDP’lilere 10’ar Ay Ceza" Çarpıtması

Diken Haber Sitesi bugün yayınladığı “Sen misin ‘kardeşlik’ vurgusu yapan: Syriza’yı mitinge çağıran HDP’lilere 10’ar ay ceza” başlıklı haberde, 7 Haziran genel seçimleri öncesi Syriza Genel Başkan Yardımcısı Yiannis Bournous’un İzmir’deki HDP mitingine katılması nedeniyle HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur ve altı yöneticiye birer yıl hapis cezası verildiğini iddia etti. 


İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na göre "Yabancıların toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde topluluğa hitap etmeleri için toplantının yapıldığı yerin en büyük mülki idare amirine 48 saat önceden bildirimde bulunulması gerekir" maddesine aykırı davranıldığı gerekçesiyle HDP İzmir İl Eş eski Başkanı Cavit Uğur ve 6 il yöneticisi hakkında soruşturma başlatmıştı. Açılan davanın karar duruşmasında sanıklara 1 yıl hapis cezası verilerek, ceza 10 aya indirilerek ertelendi. 


Diken’in çapıtmasının aksine söz konusu ceza nedeninin Yiannis Bournos’un mitinge katılması değildir. Yiannis Bournos’un mitinge katılımı en büyük mülki amire bildirilmediği için ceza verilmiştir.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir