YALAN

Sol Haber/Karşı'nın "1150 Odalı Sarayın Sahibi Erdoğan" Çarpıtması

Sol Haber/Karşı'nın "1150 Odalı Sarayın Sahibi Erdoğan" Çarpıtması

1 Haziran 2016’da, Sol Haber Portalı ve Karşı adlı haber sitelerinde, “1150 odalı sarayın sahibi Erdoğan, Afrika için makale yazdı: Dünya Açgözlülüğü Bırakırsa...” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Al Jazeera’nin İngilizce yayın yapan sitesi için Afrika’ya dair yazdığı makaleye yer verildi. Haberde, Erdoğan’ın dünyanın Afrika halkına yardım etmek için açgözlülüğü bırakması gerektiği ifadesi yer aldı.

Ancak başlıktaki iddianın aksine Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsına ait değildir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kamuya aittir ve şahsi mülkiyet kapsamında değildir. Dolayısıyla Erdoğan’ın “1150 odalı sarayın sahibi” olduğu iddiası açıkça çarpıtmadır.    

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir