YALAN

Sol Haber/Karşı'nın "1150 Odalı Sarayın Sahibi Erdoğan" Çarpıtması

Sol Haber/Karşı'nın "1150 Odalı Sarayın Sahibi Erdoğan" Çarpıtması

1 Haziran 2016’da, Sol Haber Portalı ve Karşı adlı haber sitelerinde, “1150 odalı sarayın sahibi Erdoğan, Afrika için makale yazdı: Dünya Açgözlülüğü Bırakırsa...” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Al Jazeera’nin İngilizce yayın yapan sitesi için Afrika’ya dair yazdığı makaleye yer verildi. Haberde, Erdoğan’ın dünyanın Afrika halkına yardım etmek için açgözlülüğü bırakması gerektiği ifadesi yer aldı.

Ancak başlıktaki iddianın aksine Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsına ait değildir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kamuya aittir ve şahsi mülkiyet kapsamında değildir. Dolayısıyla Erdoğan’ın “1150 odalı sarayın sahibi” olduğu iddiası açıkça çarpıtmadır.    

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir