YALAN

Sözcü'nün "Erdoğan o polisi övdü" Yalanı

Sözcü'nün "Erdoğan o polisi övdü" Yalanı

Sözcü Gazetesi bugün basılı yayınının birinci sayfasında bir habere yer verdi. Haberde, Gezi Parkı olayları sırasında İzmir’de Polis’in eylemci bir genç kızın saçından tuttuğu görüntü ile Fransa’da Polis’in çalışma yasasını protesto eden bir kadın eylemcinin saçından tuttuğu görüntü karşılaştırmalı olarak verildi. Gazete, Fransa’da polisin göstericilere yönelik şiddetini kınadığını belirten  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, polisin bu muamelesi Türkiye’de olunca alkışladığını iddia etti. Buna göre İzmir’de eylemci genç kızın saçını çeken polis Erdoğan’dan “övgü” almıştı.

Ancak, Erdoğan’ın bahsi geçen polislerle ilgili övgü içeren herhangi bir  beyanı olmadığı gibi, bu iki çevik kuvvet polisi açığa alınmış, Cumhuriyet Savcısı haklarında 'Görevi kötüye kullanma' suçundan 2-6 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açmıştı. Dava neticesinde sanık polis memurları 360’şar gün hapis cezasına çarpıtırılmış, suçu kabul etmeleri ve sabıkasız olmaları nedeniyle de cezaları 74’er güne indirilmiş, bu da 1480 TL para cezasına çevrilerek 5 yıl süre ile ertlenemişti. Ancak bu süreç içinde tartaklanan gençler ortaya çıkmadığı için Savcı sanıklar hakkında etkili eylem suçundan dava açamamıştı.

Doğru Haber Görseli

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir