YALAN

Sözcü'nün "Erdoğan o polisi övdü" Yalanı

Sözcü'nün "Erdoğan o polisi övdü" Yalanı

Sözcü Gazetesi bugün basılı yayınının birinci sayfasında bir habere yer verdi. Haberde, Gezi Parkı olayları sırasında İzmir’de Polis’in eylemci bir genç kızın saçından tuttuğu görüntü ile Fransa’da Polis’in çalışma yasasını protesto eden bir kadın eylemcinin saçından tuttuğu görüntü karşılaştırmalı olarak verildi. Gazete, Fransa’da polisin göstericilere yönelik şiddetini kınadığını belirten  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, polisin bu muamelesi Türkiye’de olunca alkışladığını iddia etti. Buna göre İzmir’de eylemci genç kızın saçını çeken polis Erdoğan’dan “övgü” almıştı.

Ancak, Erdoğan’ın bahsi geçen polislerle ilgili övgü içeren herhangi bir  beyanı olmadığı gibi, bu iki çevik kuvvet polisi açığa alınmış, Cumhuriyet Savcısı haklarında 'Görevi kötüye kullanma' suçundan 2-6 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açmıştı. Dava neticesinde sanık polis memurları 360’şar gün hapis cezasına çarpıtırılmış, suçu kabul etmeleri ve sabıkasız olmaları nedeniyle de cezaları 74’er güne indirilmiş, bu da 1480 TL para cezasına çevrilerek 5 yıl süre ile ertlenemişti. Ancak bu süreç içinde tartaklanan gençler ortaya çıkmadığı için Savcı sanıklar hakkında etkili eylem suçundan dava açamamıştı.

Doğru Haber Görseli

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir