YALAN

"Erdoğan'ın Üniversite Diploması Yok" Yalanı

"Erdoğan'ın Üniversite Diploması Yok" Yalanı

2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilginç bir konu gündeme getirilmişti. Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın üniversite lisans diplomasının olmadığı haberleri yayılmıştı. MHP milletvekili Yusuf Halaçoğlu’nun ilk kez ortaya attığı bu iddiaya göre, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimine katılması anayasal olarak meşru değildi. Çünkü Anayasa’nın 101.maddesine göre, Cumhurbaşkanı olacak kişinin yükseköğrenim yapmış olması koşulu aranıyordu. Yazar Ergün Poyraz, Erdoğan’a ait olduğu söylenen diplomanın aslını yayınladı. Poyraz’a göre, kamuoyuna sunulan diplomalar sahteydi ve Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığının düşmesi gerekiyordu. Soner Yalçın da, yaptığı araştırmada, Tayyip Erdoğan’ın üniversite hayatına ilişkin verilerin çelişkili olduğuna dayanarak Başbakan'ın üniversite hayatının olmadığını iddia etti. Daha yakın bir zamanda, 17 Mart 2016 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nin haberinde ise, gazeteci Ayşe Hür’ün Marmara Üniversitesi'ne bilgi edinme hakkı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mezuniyet belgelerine ilişkin sorular yönelttiği belirtildi. Gazeteci Hür, idareden ilgili belgelerin ancak bir davaya konu olması durumunda mahkemeye sunulabileceği cevabını aldığını belirtti.

Bugün paralel yapıya yakın yayın organlarında, bu iddia tekrar ortaya atıldı. Haberdar ve Rotahaber adlı haber sitelerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Marmara Üniversitesi’nin diploma arşivinin Mahkeme kararıyla erişime kapatıldığı iddiası yer aldı. Tartışmaların büyümesi üzerine, Selahattin Demirtaş da konuya dahil olarak açıklama beklediklerini, belgelerin arşivden çıkarılması gerektiğini belirtti. Demirtaş, “Biri de çıkıp “ben bunun üniversite arkadaşıyım” diyen de yok. Kendisinin sıra arkadaşlarına sesleniyorum. Biri çıksın desin ki, “ben üniversiteden arkadaşıyım” Hocası da mı yok çıksın ‘ ben ders verdim’ desin. Bunlar yok bir tane mi fotoğraf çekmediniz bununla.” diyerek şüphesini dile getirdi.

Ancak Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül, Başbakan Erdoğan’ın 4 yıllık fakülte mezunu olduğunu kamuoyuna ilan etmişti. Rektör Gül, Başbakan Erdoğan’ın, Marmara Üniversitesi kurulmadan önce Sultanahmet'teki İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlı olan Aksaray'da 4 yıllık İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksekokulu’ndan mezun olduğunu ve bu yüksekokul’un daha sonra Marmara Üniversitesi’ne dahil olduğunu belirtmişti.

Ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın üniversitede derslerine giren CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın da sözkonusu iddiayı yalanlayarak okulun 4 yıllık eğitim verdiğini, kendisinin asistan olarak Erdoğan’ın hem sınavlarına hem de "para kredi dersine" girdiğini ifade etmişti.

3 Haziran 2016 tarihinde de Marmara Üniversitesi'nden açıklama yapıldı. Açıklamada "Bütünüyle resmî bilgilere ve tarihî belgelere dayanan bu şeffaf ve alenî duruma rağmen, amacı ne olursa olsun gerçekle bağdaşmayan iddialar ortaya atılmakta, hem kurumumuz hem de mezunumuz olmasından her zaman gurur duyduğumuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, haksız ve mesnetsiz ithamlara maruz bırakılmaya çalışılmaktadır" dendi.

Açıklamanın tamamı burdan okunabilir: 

https://www.marmara.edu.tr/notice/kamuoyuna-duyuru-sn-cumhurbaskanimizin-diplomasi-hk/

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir