YALAN

Gezi'nin Efsaneleşmiş Yalanları

Gezi'nin Efsaneleşmiş Yalanları

Gezi Parkı Olayları üzerinden 3 yıl geçti. Taksim Gezi Parkı’nda yapılacak olan Topçu Kışlası ve Taksim Yayalaştırma Projesini engellemek için başlayan protestolar ve akabinde gelişen olaylar bize sosyal medyanın nasıl bir manipülasyon aracına kolaylıkla dönüşebileceğini de gösterdi.

Özellikle Twitter ve Facebook aracılığıyla yayılan, polisin katliam yaptığı, gerçek mermilerle insanlara ateş açtığı, kapalı alanlarda insanlara gaz sıktığı, hamile kadınların bebeklerini düşürmesine yol açtığı gibi gerçeküstü yalanlar, olayların daha da büyümesine yol açtı. Yalan ve çarpıtmanın kamuoyunu yönlendirmede nasıl etkin bir silaha dönüşebileceğini ve yeni medya’nın sorunlarını gözler önüne serdi. 27 mayıs 1960 darbesinde Menderes Hükümeti’ni üniversite öğrencilerini işkence altında öldürtmekle, sonra da kıyma makinelerinden geçirtip tavuk yemi yapmakla suçlayan provakatörler nasıl dönemin en etkili medya araçlarıyla kamuoyunu manipüle etmişlerse, Gezi Parkı’nda ortaya çıkanlar yeni medya araçlarıyla bunu daha hızlı ve etkili yaptılar.

Biz de Günün Yalanları sitesi olarak, size Gezi Yalanları’ndan bir derleme yapmak istedik. Gelin, bu efsaneleşmiş yalanlara göz atalım:

Gezi Parkı Kıtaları aştı, on binler Köprü’ye akın etti! CHP’nin sosyal medya hesabından da paylaşılan köprü resmi aslında Avrasya Maratonu’nda çekilmişti:

 

 

 “Yaralıları tedavi eden Doktorlar göz altına alınıyor” dendi, oysa gerçek bambaşkaydı:

“Faşist Diktatör’ün polisleri göstericiyi bu hale getirdi” dendi, ama resim Suriye’ye aitti:

İhsan Eliaçık’ın 7/24 bildirim yaptığı Gezi Parkı revirinden bir kare, resim oldukça “kullanışlı”:

“Polis saldırısı sonucu bebeğini düşüren hamile kadın..” Ne hikmetse o kadın bir türlü ortaya çıkmadı:

 Kelimeler bu sürrealizm karşısında “kifayetsiz”:

“Kazlıçeşme Mitingi’ne ait araçların geçiş üstünlüğü vardır” Resmin Türkiye'ye ait olmadığı çok açık: 

 AK Parti’nin Kazlıçeşme Mitingi’ni Gezi Protestoları diye sunan CNN: 

    ABD’li polisi Türk Polisi gibi sunan Morgenpost:

     "Policia" köpeğe biber gazı sıkarken: 

Müftü eşi olduğunu, 5 vakit namaz kıldığını iddia eden ve Başbakan Erdoğan'ı istifaya davet eden Gül Taşlı Cenal: 

Bir sene önceki pervane kazası: 

 

 

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir