YALAN

"Afedersin Bana Daha Çirkinini Söylediler Ermeni Dediler" Çarpıtması

"Afedersin Bana Daha Çirkinini Söylediler Ermeni Dediler" Çarpıtması

5 Ağustos 2014’te NTV’de Oğuz Haksever’in konuğu Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tayyip Erdoğan’dı. Erdoğan konuşması sırasında, ”Ben köken itibariyle Rizeliyim. Doğma büyüme İstanbulluyum. Bu kadar. Benim için mesela neler söylediler. Çıktı bir tanesi aynı zihniyet, Gürcüdür diyen oldu, çıktı bir tanesi afedersin çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu. Ben dedemden de babamdan da hepsinden öğrendiğim şey, ben Türk’üm. Olay bu kadar basit.” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın bu sözleri sosyal medyada sık sık tartışma ve eleştiri konusu oldu.

Hasan Cemal, “UTANÇ VERİCİ! Erdoğan: “Bana Gürcü dediler, affedersin daha çirkinini söylediler, Ermeni dediler." şeklinde paylaşım yaptı. Sezgin Tanrıkulu ise, “Nefret suçu ve söylemi RTE'nin fıtratında var; "Bana Gürcü dediler afedersiniz çok daha çirkin şeylerle Ermeni dediller" sözlerini dün söyledi.” diyerek kanaatini paylaştı. Nevşin Mengü, “Ermeni olmak çirkin mi, ayıp mı? Anlayamadım” dedi. Hurşit Güneş ise, “Bu Erdoğan'ın ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Bu Cumhurbaşkanı olursa Türkiye bir tiranı değil, aynı zamanda bir ırkçıyı seçmiş olacak. Milletin adamıymış! Hadi oradan! Bu milletin içinde Ermeni yurttaşlarımız da var. Ermeni olmayı hor gören milletin adamı olabilir mi?” diye sordu. Hayko Bağdat, “Yunus Emre'nin, Neşet Ertaş'ın ülkesini bu dille temsil etmesinden utanç duyuyorum.” dedi. Nebil Özgentürk ise, “her ırkçı bir gün içindeki canavarı açığa çıkaracaktır..” diyerek ırkçılık ithamında bulundu. Ekmeleddin İhsanoğlu, “Affetseniz de affetmeseniz de ben Türk oğlu Türk'üm. Ve bir Türk olarak başka milletlerin aşağılamasını kınıyorum.” diyerek rakibi olan adayı eleştirdi. Garo Paylan,"Benim için affedersin daha çirkinini söylediler, Ermeni dediler" Ermeni denmesini küfür sayanın yönettiği memlekette Ermeni olmak. ???” diyerek tepkisini dile getirdi.

Peki Erdoğan’ın söz konusu açıklamasında gerçekten bir hakaret veya aşağılama var mıydı? Erdoğan konuşmasında bazı milliyetçi çevreler tarafından dillendirilen kendisinin Gürcü veya Ermeni olduğu iddialarını yalanlayarak kendi kimliğini açıkça belirtti. Toplumun bir kesiminde Ermenilere ilişkin “ermeni dölü” ifadesi hakaret amaçlı kullanıldığı için, Erdoğan Ermenileri küçümseyen ve hakeret içerikli “ermeni dölü” ifadesini kullanmamak için “afedersin çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu” şeklinde kendisini ifade etti. Dolayısıyla dönemin Başbakanı Erdoğan’ın Ermeniler için değil; Ermenilere ilişkin hakaretamiz ifade için “çirkin” sıfatını kullandığı açıkça görülmektedir. 

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir