YALAN

"Afedersin Bana Daha Çirkinini Söylediler Ermeni Dediler" Çarpıtması

"Afedersin Bana Daha Çirkinini Söylediler Ermeni Dediler" Çarpıtması

5 Ağustos 2014’te NTV’de Oğuz Haksever’in konuğu Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tayyip Erdoğan’dı. Erdoğan konuşması sırasında, ”Ben köken itibariyle Rizeliyim. Doğma büyüme İstanbulluyum. Bu kadar. Benim için mesela neler söylediler. Çıktı bir tanesi aynı zihniyet, Gürcüdür diyen oldu, çıktı bir tanesi afedersin çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu. Ben dedemden de babamdan da hepsinden öğrendiğim şey, ben Türk’üm. Olay bu kadar basit.” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın bu sözleri sosyal medyada sık sık tartışma ve eleştiri konusu oldu.

Hasan Cemal, “UTANÇ VERİCİ! Erdoğan: “Bana Gürcü dediler, affedersin daha çirkinini söylediler, Ermeni dediler." şeklinde paylaşım yaptı. Sezgin Tanrıkulu ise, “Nefret suçu ve söylemi RTE'nin fıtratında var; "Bana Gürcü dediler afedersiniz çok daha çirkin şeylerle Ermeni dediller" sözlerini dün söyledi.” diyerek kanaatini paylaştı. Nevşin Mengü, “Ermeni olmak çirkin mi, ayıp mı? Anlayamadım” dedi. Hurşit Güneş ise, “Bu Erdoğan'ın ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Bu Cumhurbaşkanı olursa Türkiye bir tiranı değil, aynı zamanda bir ırkçıyı seçmiş olacak. Milletin adamıymış! Hadi oradan! Bu milletin içinde Ermeni yurttaşlarımız da var. Ermeni olmayı hor gören milletin adamı olabilir mi?” diye sordu. Hayko Bağdat, “Yunus Emre'nin, Neşet Ertaş'ın ülkesini bu dille temsil etmesinden utanç duyuyorum.” dedi. Nebil Özgentürk ise, “her ırkçı bir gün içindeki canavarı açığa çıkaracaktır..” diyerek ırkçılık ithamında bulundu. Ekmeleddin İhsanoğlu, “Affetseniz de affetmeseniz de ben Türk oğlu Türk'üm. Ve bir Türk olarak başka milletlerin aşağılamasını kınıyorum.” diyerek rakibi olan adayı eleştirdi. Garo Paylan,"Benim için affedersin daha çirkinini söylediler, Ermeni dediler" Ermeni denmesini küfür sayanın yönettiği memlekette Ermeni olmak. ???” diyerek tepkisini dile getirdi.

Peki Erdoğan’ın söz konusu açıklamasında gerçekten bir hakaret veya aşağılama var mıydı? Erdoğan konuşmasında bazı milliyetçi çevreler tarafından dillendirilen kendisinin Gürcü veya Ermeni olduğu iddialarını yalanlayarak kendi kimliğini açıkça belirtti. Toplumun bir kesiminde Ermenilere ilişkin “ermeni dölü” ifadesi hakaret amaçlı kullanıldığı için, Erdoğan Ermenileri küçümseyen ve hakeret içerikli “ermeni dölü” ifadesini kullanmamak için “afedersin çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu” şeklinde kendisini ifade etti. Dolayısıyla dönemin Başbakanı Erdoğan’ın Ermeniler için değil; Ermenilere ilişkin hakaretamiz ifade için “çirkin” sıfatını kullandığı açıkça görülmektedir. 

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir