YALAN

Cumhuriyet Ve ODA TV'nin "Arzu Yıldız Annelikten Men Edildi" Çarpıtması

Cumhuriyet Ve ODA TV'nin "Arzu Yıldız Annelikten Men Edildi" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi ve ODA TV başta olmak üzere pek çok yayın organında bugün bir haber yayınlandı. “Arzu Yıldız’a annelikten men cezası” başlığıyla sunulan haber, kısa sürede sosyal medyada da gündem oluşturdu. Haberde, MİT TIR’larıyla ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan savcıların mahkemedeki savunma görüntülerini yayınlayan gazeteci Arzu Yıldız’ın 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarpıtırıldığı belirtildi. İddiaya göre, mahkeme,  2 çocuk annesi Arzu Yıldız’ın annelikten men edilmesine de karar verdi.

Ancak TCK’nın 53.maddesi incelendiğinde, Güvenlik Tedbirleri başlığı altında, “kişi kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkumiyetin kanuni bir sonucu olarak, Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan yoksun bırakılır ” maddesinin  olduğu görülüyor. Buna göre, hapis cezası alan kişinin mahkumiyet boyunca velayet hakkını kullanamayacağı açık bir hüküm olarak ifade edilmesine rağmen  “Arzu Yıldız annelikten men edildi” başlıklarıyla sunulan bu haberler, açık bir çarpıtmadır.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir