YALAN

Cumhuriyet Ve ODA TV'nin "Arzu Yıldız Annelikten Men Edildi" Çarpıtması

Cumhuriyet Ve ODA TV'nin "Arzu Yıldız Annelikten Men Edildi" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi ve ODA TV başta olmak üzere pek çok yayın organında bugün bir haber yayınlandı. “Arzu Yıldız’a annelikten men cezası” başlığıyla sunulan haber, kısa sürede sosyal medyada da gündem oluşturdu. Haberde, MİT TIR’larıyla ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan savcıların mahkemedeki savunma görüntülerini yayınlayan gazeteci Arzu Yıldız’ın 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarpıtırıldığı belirtildi. İddiaya göre, mahkeme,  2 çocuk annesi Arzu Yıldız’ın annelikten men edilmesine de karar verdi.

Ancak TCK’nın 53.maddesi incelendiğinde, Güvenlik Tedbirleri başlığı altında, “kişi kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkumiyetin kanuni bir sonucu olarak, Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan yoksun bırakılır ” maddesinin  olduğu görülüyor. Buna göre, hapis cezası alan kişinin mahkumiyet boyunca velayet hakkını kullanamayacağı açık bir hüküm olarak ifade edilmesine rağmen  “Arzu Yıldız annelikten men edildi” başlıklarıyla sunulan bu haberler, açık bir çarpıtmadır.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir