YALAN

Sözcü ve Cumhuriyet’in “Pelikan Yalısı: İşte Davutoğlu'nun Devrildiği Yalı” Yalanı

Sözcü ve Cumhuriyet’in “Pelikan Yalısı: İşte Davutoğlu'nun Devrildiği Yalı” Yalanı

Geçtiğimiz günlerde “Pelikan Dosyası” isimli bir blog hesabından “Selam Olsun” başlığı ile Ahmet Davutoğlu ile ilgili iddialar içeren bir yazı yayınlandı. Gündem yaratan yazının isimsiz yayınlanması da çeşitli tartışmalara neden oldu. Bildiriden sonra yayınlanan “ Pelikan Yalısı” isimli bir başka blog hesabından da yazının, Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi isimli bir sivil toplum kuruluşunun ofis olarak kullandığı Kuzguncuk’da bulunan bir yalıda yazıldığı iddia edildi. Başta Cumhuriyet ve Sözcü Gazetesi olmak üzere pek çok haber sitesi bu iddiaları alarak “Pelikan Yalısı: İşte Davutoğlu'nun devrildiği yalı” başlıklarıyla haber yaptı. Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’nin doğrudan hedef alındığı bu haberlere ilişkin, derneğin web sitesinde konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınlandı. İddiaların doğru olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere verildi:

"Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi (BK), www.bosphorusglobal.org adresinde ilan ettiğimiz üzere, kâr amacı gütmeyen, İstanbul merkezli ve dernekler masasına bağlı bir dernektir. Dolayısıyla denetime tabi ve şeffaf bir yapılanmaya sahiptir.

Kamusal alandan dışlanan, ezilen, bastırılan ve yok sayılan toplumsal grupların sesine güç katmayı da amaçlayan derneğimiz, 7 Ekim 2015'te faaliyete geçmiştir. Yönetim kurulu başkanımız Suheyb Öğüt'tür. Yönetim kurulu heyetimizde Can Paker, Sadık Ünay ve Bünyamin Bezci gibi saygın isimler bulunmaktadır.

Derneğimiz 6 ay içinde 20'den fazla projeye imza atmıştır. Projelerimizden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

İki yabancı dilde, Türkiye hakkındaki yalan haberleri deşifre eden FactChecking Turkey (factcheckingturkey.com),

Türkiye medyasındaki yalan haberleri deşifre eden Günün Yalanları (gununyalanlari.com),

Türkiye'nin son 15 yıldaki reform sürecini kronolojik olarak anlatan Demokrasi Günlüğü (demokrasigunlugu.com) ve aynı bilgileri beş dilde paylaşan Timeline Turkey (timelineturkey.com),

Özellikle Avrupa'daki ırkıçılığı ve antidemokratik uygulamaları arşivleyen Utanç Günlüğü (utancgunlugu.com) gibi sitelerimiz;

Bunun yanı sıra "Baraj ve Savaş", "Adıyaman'da Dört Yalan", "DAEŞ: Ortadoğu'nun Truva Atı" gibi yayınladığımız belgesellerimiz, Suriyeli mülteciler için hazırladığımız "Felah" isimli videomuz; 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı Suriyeli gazeteciler heyeti ile buluşturmak gibi gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz vardır.

Geçtiğimiz günlerde, paralel yapıya ait hesaplardan ve yayın organlarından paylaşıldığı tespit edilen bir yalan haberle karalanmak istenen derneğimizde, doğrulama/yanlışlama (factchecking) gibi projeler ve ülkemizin doğru tanıtımına katkı sunmak amacıyla faaliyetler yürütmenin yanı sıra, toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren atölye çalışmaları ve toplantılar da düzenlemekteyiz.

Bahsi geçen yalan haberde, yalnızca Elif Şahin Keleş'in derneğimizde Uluslararası İlişkiler Uzmanı olarak çalıştığı doğrudur. Kişi ve olgulara dair diğer tüm iddialar ise yalandır. Derneğimiz konuyla ilgili hukuki süreci başlatmıştır ve bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacaktır."

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir