YALAN

Sözcü ve Cumhuriyet’in “Pelikan Yalısı: İşte Davutoğlu'nun Devrildiği Yalı” Yalanı

Sözcü ve Cumhuriyet’in “Pelikan Yalısı: İşte Davutoğlu'nun Devrildiği Yalı” Yalanı

Geçtiğimiz günlerde “Pelikan Dosyası” isimli bir blog hesabından “Selam Olsun” başlığı ile Ahmet Davutoğlu ile ilgili iddialar içeren bir yazı yayınlandı. Gündem yaratan yazının isimsiz yayınlanması da çeşitli tartışmalara neden oldu. Bildiriden sonra yayınlanan “ Pelikan Yalısı” isimli bir başka blog hesabından da yazının, Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi isimli bir sivil toplum kuruluşunun ofis olarak kullandığı Kuzguncuk’da bulunan bir yalıda yazıldığı iddia edildi. Başta Cumhuriyet ve Sözcü Gazetesi olmak üzere pek çok haber sitesi bu iddiaları alarak “Pelikan Yalısı: İşte Davutoğlu'nun devrildiği yalı” başlıklarıyla haber yaptı. Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’nin doğrudan hedef alındığı bu haberlere ilişkin, derneğin web sitesinde konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınlandı. İddiaların doğru olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere verildi:

"Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi (BK), www.bosphorusglobal.org adresinde ilan ettiğimiz üzere, kâr amacı gütmeyen, İstanbul merkezli ve dernekler masasına bağlı bir dernektir. Dolayısıyla denetime tabi ve şeffaf bir yapılanmaya sahiptir.

Kamusal alandan dışlanan, ezilen, bastırılan ve yok sayılan toplumsal grupların sesine güç katmayı da amaçlayan derneğimiz, 7 Ekim 2015'te faaliyete geçmiştir. Yönetim kurulu başkanımız Suheyb Öğüt'tür. Yönetim kurulu heyetimizde Can Paker, Sadık Ünay ve Bünyamin Bezci gibi saygın isimler bulunmaktadır.

Derneğimiz 6 ay içinde 20'den fazla projeye imza atmıştır. Projelerimizden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

İki yabancı dilde, Türkiye hakkındaki yalan haberleri deşifre eden FactChecking Turkey (factcheckingturkey.com),

Türkiye medyasındaki yalan haberleri deşifre eden Günün Yalanları (gununyalanlari.com),

Türkiye'nin son 15 yıldaki reform sürecini kronolojik olarak anlatan Demokrasi Günlüğü (demokrasigunlugu.com) ve aynı bilgileri beş dilde paylaşan Timeline Turkey (timelineturkey.com),

Özellikle Avrupa'daki ırkıçılığı ve antidemokratik uygulamaları arşivleyen Utanç Günlüğü (utancgunlugu.com) gibi sitelerimiz;

Bunun yanı sıra "Baraj ve Savaş", "Adıyaman'da Dört Yalan", "DAEŞ: Ortadoğu'nun Truva Atı" gibi yayınladığımız belgesellerimiz, Suriyeli mülteciler için hazırladığımız "Felah" isimli videomuz; 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı Suriyeli gazeteciler heyeti ile buluşturmak gibi gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz vardır.

Geçtiğimiz günlerde, paralel yapıya ait hesaplardan ve yayın organlarından paylaşıldığı tespit edilen bir yalan haberle karalanmak istenen derneğimizde, doğrulama/yanlışlama (factchecking) gibi projeler ve ülkemizin doğru tanıtımına katkı sunmak amacıyla faaliyetler yürütmenin yanı sıra, toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren atölye çalışmaları ve toplantılar da düzenlemekteyiz.

Bahsi geçen yalan haberde, yalnızca Elif Şahin Keleş'in derneğimizde Uluslararası İlişkiler Uzmanı olarak çalıştığı doğrudur. Kişi ve olgulara dair diğer tüm iddialar ise yalandır. Derneğimiz konuyla ilgili hukuki süreci başlatmıştır ve bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacaktır."

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir