YALAN

Sol Haber'in "Yeni Kimlik Kartlarına Yıllık Ücret Getirildi" Yalanı

Sol Haber'in "Yeni Kimlik Kartlarına Yıllık Ücret Getirildi" Yalanı

Sol Haber bugün yayınladığı bir haberde yeni kimlik kartlarına yıllık ücret getirildiğini ileri sürdü. Haberde 2018 yılına kadar dağıtımı tamamlanacak yeni 'çipli' kimlik kartlarına yıllık 80-90 lira civarı ücret uygulanacağı belirtildi.

Ancak pilot uygulaması Bolu’da gerçekleştirilen yeni kimlik kartları ile ilgili ayrıntılar incelendiğinde, söz konusu iddianın doğru olmadığı anlaşılmaktadır. Dağıtımına Kırıkkale’de başlanan yeni 'çipli' kimlik kartları için yıllık ücret uygulaması bulunmuyor.Akıllı kimlik kartlarına elektronik imza yüklendiği takdirde, bunun karşılığı olarak yıllık ücret ödenmesi gerekiyor. Başka bir ifade ile, yeni kimlik kartlarına e-imza yüklemek isteyenler için yıllık ücret uygulanması söz konusu. Konuya ilişkin Türkiye’de e-imza hizmeti veren sayılı kuruluşlardan biri olan E-Güven’in Genel Müdürü Can Orhun yaptığı açıklamada “Yeni kimlik kartlarının üzerinde elektronik imzaya ayrılmış bir alan var. Bolu’da pilot uygulamada bu işi yaptık. İsteyenler e-imzasını kimliğine yükleyebilecek. Bunun karşılığında da yıllık 80-90 lira gibi bir ödeme yapacak. Bir anlamda kira ödeyecek.” ifadelerini kullandı.   

Buna göre Sol Haber’in iddiasının aksine bahsedilen yıllık ücretin yeni kimlik kartları için değil, tercihe bağlı olarak yeni kimlik kartlarına yüklenebilecek e-imza için geçerli olduğu açıkça görülmektedir.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir