YALAN

Sol Haber'in "Yeni Kimlik Kartlarına Yıllık Ücret Getirildi" Yalanı

Sol Haber'in "Yeni Kimlik Kartlarına Yıllık Ücret Getirildi" Yalanı

Sol Haber bugün yayınladığı bir haberde yeni kimlik kartlarına yıllık ücret getirildiğini ileri sürdü. Haberde 2018 yılına kadar dağıtımı tamamlanacak yeni 'çipli' kimlik kartlarına yıllık 80-90 lira civarı ücret uygulanacağı belirtildi.

Ancak pilot uygulaması Bolu’da gerçekleştirilen yeni kimlik kartları ile ilgili ayrıntılar incelendiğinde, söz konusu iddianın doğru olmadığı anlaşılmaktadır. Dağıtımına Kırıkkale’de başlanan yeni 'çipli' kimlik kartları için yıllık ücret uygulaması bulunmuyor.Akıllı kimlik kartlarına elektronik imza yüklendiği takdirde, bunun karşılığı olarak yıllık ücret ödenmesi gerekiyor. Başka bir ifade ile, yeni kimlik kartlarına e-imza yüklemek isteyenler için yıllık ücret uygulanması söz konusu. Konuya ilişkin Türkiye’de e-imza hizmeti veren sayılı kuruluşlardan biri olan E-Güven’in Genel Müdürü Can Orhun yaptığı açıklamada “Yeni kimlik kartlarının üzerinde elektronik imzaya ayrılmış bir alan var. Bolu’da pilot uygulamada bu işi yaptık. İsteyenler e-imzasını kimliğine yükleyebilecek. Bunun karşılığında da yıllık 80-90 lira gibi bir ödeme yapacak. Bir anlamda kira ödeyecek.” ifadelerini kullandı.   

Buna göre Sol Haber’in iddiasının aksine bahsedilen yıllık ücretin yeni kimlik kartları için değil, tercihe bağlı olarak yeni kimlik kartlarına yüklenebilecek e-imza için geçerli olduğu açıkça görülmektedir.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir