YALAN

Birgün/Nurcan Gökdemir ve Can Uğur'un "Kişisel Görüş Değil AKP'nin Kurumsal Kimliği" Yalanı

Birgün/Nurcan Gökdemir ve Can Uğur'un "Kişisel Görüş Değil AKP'nin Kurumsal Kimliği" Yalanı

Birgün Gazetesi’nde 28 Nisan 2016 tarihinde Nurcan Gökdemir ve Can Uğur imzasıyla yayınlanan haberde Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik Anayasa’da yer almamalı.” sözlerinin kişisel görüş değil, Ak Parti’nin kurumsal kimliği olduğu ileri sürüldü. Haberde MTTB ‘militanı’ olarak nitelendirilen Kahraman’ın sözlerinin aslında İslamcı-faşizan çizgide olan Ak Parti iktidarının kurumsal görüşünün ifşası olduğu belirtildi.

İddiaların aksine Ak Parti'nin laiklik konusundaki açıklamalarına bakıldığında, laikliğin Anayasa'da yer almaması fikrinin Ak parti'nin kurumsal görüşü olmadığı anlaşılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine İsmail Kahraman’ın laiklik ile ilgili açıklamaları sorulduğunda, bunun Kahraman’ın şahsi kanaatleri olduğunu vurguladı. Kendisinin laiklik konusundaki görüşlerinin, kurucularından olduğu Ak Parti’nin programında kayıtlı olduğunu belirterek “Laikliğin, devletin tüm farklı inanç grupları için bir güvence olduğunu, bütün farklı inanç gruplarına eşit mesafede durması olduğunu söylemiştim. Laiklik, devletin, tüm inançlara, ateistler dahil tüm gruplara eşit mesafede olması; tüm inanç gruplarının devletin güvencesi altında olmasıdır.” açıklamasında bulundu. Ayrıca Anayasa tüm dini grupların inançlarını güvence altına alıyorsa, özellikle İslam'a vurgu yapmaya gerek olmadığını ifade eden Erdoğan, “Ben bir Müslüman olarak inancımı istediğim gibi yaşayabiliyorsam mesele bitmiştir. Hıristiyan Hıristiyanlığını, Musevi Museviliğini, ateist ateistliğini yaşayabiliyorsa onun için de bitmiştir.” dedi.

Başbakan Davutoğlu ise devletin niteliklerinin kendileri açısından tartışma konusu olmadığını belirterek hazırladıkları yeni anayasada da laiklik ilkesinin bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacağını açıkladı. Davutoğlu ayrıca “Otoriter bir laikçilik anlayışı değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz. AK Parti bu konuda farklı arayış içerisinde de değildir ve bu konuda da herhangi bir spekülasyon yapılmasını kesinlikle doğru görmüyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Anayasa Komisyonu Başkanı Ak Parti milletvekili Mustafa Şentop da konuyla alakalı olarak “Laikliğin anayasa metninden çıkarılmasını tartışmış bile değiliz. Meclis Başkanı parti adına konuşmuyor. Anayasa teklifimizde laiklik var.” şeklinde açıklama yaptı.

Aynı şekilde Ak Parti Milletvekili Burhan Kuzu Twitter hesabından “Ak Parti olarak hazırlamakta olduğumuz Anayasa Metninde Laiklik ilkesi açıkça yer almaktadır. Elbette herkes ifade özgürlüğünde serbesttir.” şeklinde bir paylaşımda bulundu. 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir