YALAN

Samanyolu Haber'in “Hükümet İstediği Herkesin Malvarlığına El Koyabilecek” Çarpıtması

Samanyolu Haber'in “Hükümet İstediği Herkesin Malvarlığına El Koyabilecek” Çarpıtması

Samanyolu Haber isimli haber sitesinde bugün 6704 sayılı Torba Kanunu tasarısı hakkında bir haber yayınladı. Haberde hükümetin teşebbüs hürriyetine yönelik keyfi ve hukuksuz müdahaleleri torba yasa ile daha da belirgin hale getirdiği belirtilerek, istediği herkesin malvarlığına el koyabileceği ileri sürüldü. Dahası bahsedilen Torba Kanun’da yer alan kayyım tayini maddesi ile şirketlerin daha kolay gasp edilmesinin yolunun açıldığı iddia edildi.

Ancak söz konusu Torba Kanun’da yer alan maddeler incelendiğinde, Samanyolu Tv’nin söz konusu maddeleri çarpıtarak aktardığı görülmektedir. Hükümetin istediği herkesin malvarlığına el koyabileceği şeklinde sunulan değişiklik, aslında terörizmin finansmanıyla mücadele kapsamında 7/2/2013 tarihli ve 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesine eklenen fıkraların uygulanmasını içermektedir. Bunlar da şirket yönetimi için kayyım tayini; iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması; gizli soruşturmacı görevlendirilmesi; teknik araçlarla izleme tedbirlerine ilişkin hükümlerdir. Bu hükümler ile terörizme finansman sağlayan şirketlerin tespit edilmesi ve terörizmi finanse eden faaliyetlerinin durdurulması amaçlanmıştır.

Buna göre törerizmle mücadele kapsamında teröre finansman sağlayan şirketlerin engellenmesini içeren hükümlerin, hükümetin istediği herkesin malvarlığına el koyabileceği şeklinde haber yapılması açıkça bir çarpıtmadır. 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir