YALAN

Sedat Laçiner'in "İbrahim Kalın 'Kilis'e Saldırı Olduğu Yönünde Bizde İstihbari Bir Bilgi Yok' Dedi" Çarpıtması

Sedat Laçiner'in "İbrahim Kalın 'Kilis'e Saldırı Olduğu Yönünde Bizde İstihbari Bir Bilgi Yok' Dedi" Çarpıtması

Sedat Laçiner bugün Twitter hesabından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Kilis’e yapılan saldırıdan haberdar olmadığını ileri sürerek “Kilis’e saldırı olduğu yönünde bizde istihbari bir bilgi yok.” dediğini iddia etti.  

Ancak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarına baktığımızda sözlerinin çarpıtıldığı ve Laçiner’in iddiasında geçen cümlenin başka bir konu ile ilgili yaptığı açıklama olduğu anlaşılmaktadır.    

Habertürk Televizyonu’ndan Ömer Topsakal isimli gazeteci İbrahim Kalın’a spesifik bir soru sormak istediğini belirtti ve Kilis’e düşen füzelerin bilinçli olarak atıldığı yönünde iddiaların olduğunu dile getirerek bununla ilgili herhangi bir istihbarat olup olmadığını sordu. Kalın ise bu soruyu “Bize ulaşan bununla ilgili bir bilgi yok arkadaşlar.” şeklinde yanıtladı. Bununla birlikte "Son tahlilde karşımızda bizim de mücadele ettiğimiz bir terör örgütü var ve biz DAEŞ'le farklı zeminlerde -demin rakamları sizinle paylaştım- bu mücadeleyi yoğunlaştırdıkça tabi ki DAEŞ ve benzeri terör örgütleriyle Türkiye'ye karşı daha farklı eylemlere girişebilirler." ifadelerini kullanan Kalın, bunun Türkiye'nin mücadele azmini hiçbir zaman ortadan kaldırmayacağını da vurguladı. 

Sedat Laçiner’in iddiasının aksine İbrahim Kalın, Kilis’e yapılan saldırıya ilişkin değil, Kilis’e roketlerin bilinçli olarak atılıp atılmadığı yönünde herhangi bir istihbarata sahip olmadıklarını ifade etmiştir.  

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir