YALAN

Sedat Laçiner'in "İbrahim Kalın 'Kilis'e Saldırı Olduğu Yönünde Bizde İstihbari Bir Bilgi Yok' Dedi" Çarpıtması

Sedat Laçiner'in "İbrahim Kalın 'Kilis'e Saldırı Olduğu Yönünde Bizde İstihbari Bir Bilgi Yok' Dedi" Çarpıtması

Sedat Laçiner bugün Twitter hesabından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Kilis’e yapılan saldırıdan haberdar olmadığını ileri sürerek “Kilis’e saldırı olduğu yönünde bizde istihbari bir bilgi yok.” dediğini iddia etti.  

Ancak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarına baktığımızda sözlerinin çarpıtıldığı ve Laçiner’in iddiasında geçen cümlenin başka bir konu ile ilgili yaptığı açıklama olduğu anlaşılmaktadır.    

Habertürk Televizyonu’ndan Ömer Topsakal isimli gazeteci İbrahim Kalın’a spesifik bir soru sormak istediğini belirtti ve Kilis’e düşen füzelerin bilinçli olarak atıldığı yönünde iddiaların olduğunu dile getirerek bununla ilgili herhangi bir istihbarat olup olmadığını sordu. Kalın ise bu soruyu “Bize ulaşan bununla ilgili bir bilgi yok arkadaşlar.” şeklinde yanıtladı. Bununla birlikte "Son tahlilde karşımızda bizim de mücadele ettiğimiz bir terör örgütü var ve biz DAEŞ'le farklı zeminlerde -demin rakamları sizinle paylaştım- bu mücadeleyi yoğunlaştırdıkça tabi ki DAEŞ ve benzeri terör örgütleriyle Türkiye'ye karşı daha farklı eylemlere girişebilirler." ifadelerini kullanan Kalın, bunun Türkiye'nin mücadele azmini hiçbir zaman ortadan kaldırmayacağını da vurguladı. 

Sedat Laçiner’in iddiasının aksine İbrahim Kalın, Kilis’e yapılan saldırıya ilişkin değil, Kilis’e roketlerin bilinçli olarak atılıp atılmadığı yönünde herhangi bir istihbarata sahip olmadıklarını ifade etmiştir.  

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir