YALAN

Sözcü/Ali Ekber Ertürk'ün "Turizm Reklamında Cami Var Baklava Var Ama Deniz Yok" Yalanı

Sözcü/Ali Ekber Ertürk'ün "Turizm Reklamında Cami Var Baklava Var Ama Deniz Yok" Yalanı

20 Nisan 2016’da Sözcü Gazetesi’nde Ali Ekber Ertürk imzasıyla bir haber yayınlandı. Haberde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Turizm Haftası nedeniyle hazırladığı kamu spotunda Türkiye'nin denizlerinin yer almadığı ileri sürüldü. Denizsiz tanıtımın olamayacağının vurgulandığı haberde, “Türkiye’nin dört köşesi seni bekliyor.” sloganlı reklam filminde üç tarafı denizlerle çevirili Türkiye’nin deniz, kum ve güneşinin değil camileri ve baklavasının kullanıldığı belirtildi.

Ancak haberde bahsedilen 45 saniyelik tanıtım filmi izlendiğinde, iddiaların aksine cami ve baklava görüntüleri ile birlikte Türkiye’nin denizlerinin ve deniz turizmini sembolize eden görüntülerin de videoda yer aldığı görülmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 40. Turizm Haftası Kamu Spotu aşağıdadır:

 

 

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir