YALAN

Karşı ve Cumhuriyet’in “Aile Bakanı Medyaya ‘Tecavüz Haberlerini Görmezden Gelin’ Dedi” Çarpıtması

Karşı ve Cumhuriyet’in “Aile Bakanı Medyaya ‘Tecavüz Haberlerini Görmezden Gelin’ Dedi” Çarpıtması

Karşı haber sitesi 10 Nisan 2016’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile ilgili yaptığı bir haberde, haberin kaynağının Ntv olduğunu belirterek Bakan’ın medya mensuplarına ‘Tecavüz haberlerini görmezden gelin.’ dediğini ileri sürdü. Bu iddia Cumhuriyet Gazetesi tarafından da paylaşıldı.

Ancak Karşı haber sitesindeki ve Cumhuriyet'teki söz konusu haberin içeriğine baktığımızda, Bakan Ramazanoğlu’nun çocuklara yönelik cinsel istismar ve saldırı olaylarında cezaların en üst sınırda olmasına ilişkin çalışma yapılacağını açıkladığı konuşmasında, cinsel istismar ve saldırı haberlerinin sık verilmesinin çocukları ve aileleri rencide ettiğini vurguladığı anlaşılmaktadır.

Karşı haber sitesi ve Cumhuriyet Gazetesi'nin, Bakan Ramazanoğlu’nun ailelerin rencide edildiği yönündeki açıklamalarına yer verdikleri haberi “Aile Bakanı’ndan medyaya ‘tecavüz haberlerini görmezden gelin’” başlığıyla vererek Bakan'ın açıklamalarını çarpıttıkları aşikardır.

 

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir