YALAN

Özgür Gündem’in “Erdoğan’dan Şehirleri Bombalama Talimatı” Yalanı

Özgür Gündem’in “Erdoğan’dan Şehirleri Bombalama Talimatı” Yalanı

Özgür Gündem 7 Nisan 2016 tarihinde bir haber yayınladı. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt şehirleri için 'bombalama talimatı' verdiği iddia edildi. 

Ancak Beştepe Külliyesi’nde muhtarlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını incelediğimizde, hem bölgede yaşayan vatandaşların hem de güvenlik güçlerinin emniyetinin önemsendiği ve bunun vurgulandığı görülmektedir. Bölgede yaşayan tüm sivillerin tahliye edildiğinin ve şehirler için bir kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirileceğinin altını çizen Erdoğan’ın şu sözleri dikkat çekiyor:

"Biz sivil vatandaşlarımızın zarar görmemesi konusunda hassasiyet gösterdiğimiz için bu derece büyük sorunla karşılaşıyoruz. Ancak güvenlik kuvvetlerimizin de can güvenliklerini düşünmek, onların hayatlarına da aynı ihtimamı göstermek mecburiyetindeyiz. Gerekiyorsa operasyon yürütülen yerlerin tamamen boşaltılması ve zaten artık kullanılamayacak hale gelmiş olan binaların uzaktan yıkılması yoluna gidilebilir.


"Güvenlik güçlerimiz terör örgütüne her gün ağır darbeler indiriyor. Bununla birlikte bilhassa sınıra bitişik ilçelerimizde sınırın diğer tarafından çeşitli yöntemlerle yapılan tahkimat sebebiyle operasyonlar yavaş ilerliyor. Asker ve polislerimizin, köy korucularımızın verdikleri kayıplar çatışmalardan ziyade büyük miktarlardaki patlayıcılarla hazırlanan bombalardan kaynaklanıyor. Bizim de derdimiz buralarda ağır hasar, orta hasar, az hasar. Bizim önce buralarda bir defa altyapıyı A’dan Z’ye yapmamız lazım. Yani biz buralarda kentsel değişim, dönüşüm diyoruz ya, bunu gerçekleştirerek buraları yeniden inşa etmemiz lazım.  Şu anda hükümetimizin yaptığı bu. Bunun adımları atılıyor, yani buralar tamamıyla yıkılıp sıfırdan inşa edilmesi lazım."

"Bölgede yapılan bu kentsel dönüşüm, değişim de oradaki mülk sahiplerine yönelik yapılacak işlerdir. Bu mülk sahipleri bunun karşılığında ne yapacaklar? Onlar da burada aynı şekilde yerlerini alacaklar ama bu mülk sahibi olmayanlara yönelik değil. Mülk sahibi olmayanlar ise nasıl bundan önce orada kirada yaşıyorlarsa yine onlar kirada yaşamaya devam edecekler. Bu süreç içerisinde onlara devletimiz tarafından kira yardımı yapılıyor. Adil olmak bir devletin şanındandır, şerefindendir. Bizim devletimiz de hükümetimiz de bu hassasiyet içinde bu adımı atıyor."

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı
YALAN

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı

5 Mart, 2021
Polisleri suçlayan vatandaş, "3-5 kişilerdi, kafama defalarca kafama vurdular, elektrik verdiler. Karakolda beni vurarak ayılttılar." iddiaları yalan.
Sözcü Gazetesi Yalanları
YALAN

Sözcü Gazetesi Yalanları

1 Mart, 2021
Sözcü Yalanları
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
YALAN

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

22 Şubat, 2021
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir