YALAN

Alev Scott'un "AK Parti Mültecileri Muhalif Şehirlere Gönderiyor" Yalanı

Alev Scott'un "AK Parti Mültecileri Muhalif Şehirlere Gönderiyor" Yalanı
6 Mart 2016’da, Alev Scott tarafından Politico adlı haber sitesinde “Mültecilerin İadesi Türklerin Şüphesini Uyandırıyor” adlı bir yazı yayınlandı. İlgili yazıda Scott, iktidar partisinin mültecileri kasıtlı olarak muhalif partilere oy vermiş bölgelere yerleştirdiğini iddia etti. Dahası Scott, mültecilerin Anadolu'da AK Parti’ye desteğin güçlü olduğu muhafazakar bölgelere yerleştirilmediğini belirtti.
Ancak resmi rakamlar, bu iddianın aksini ortaya koymaktadır. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) rakamlarına göre, toplam 272.439 mülteci 10 şehirde yerleştirilmiş bulunmaktadır. Mültecilerin yerleştirildiği 9 şehirde (Hatay %43,2 Gaziantep %61,6 Sanliurfa %64,6 Kilis %65,6 Maraş %71,8 Osmaniye %46,8 Adıyaman 69,5 Adana %36,8 Malatya %67,7) 1 Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti birinci parti olarak seçimlerde çoğunluğu elde etmişlerdir. Söz konusu yazıda ayrıca, 27.000 Suriyeli mültecinin, Güneydoğu’da güçlü bir 'muhalif' şehir olan Maraş’a yerleştirileceği iddia edilmiştir. Halbuki 1 Kasım Seçimlerine göre, Maraş’ta AK Parti oyların %71,8’ini alarak birinci parti çıkmıştır. Dolayısıyla bu iddialar rakamlarla örtüşmemektedir ve gerçekdışıdır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir