YALAN

Alev Scott'un "AK Parti Mültecileri Muhalif Şehirlere Gönderiyor" Yalanı

Alev Scott'un "AK Parti Mültecileri Muhalif Şehirlere Gönderiyor" Yalanı
6 Mart 2016’da, Alev Scott tarafından Politico adlı haber sitesinde “Mültecilerin İadesi Türklerin Şüphesini Uyandırıyor” adlı bir yazı yayınlandı. İlgili yazıda Scott, iktidar partisinin mültecileri kasıtlı olarak muhalif partilere oy vermiş bölgelere yerleştirdiğini iddia etti. Dahası Scott, mültecilerin Anadolu'da AK Parti’ye desteğin güçlü olduğu muhafazakar bölgelere yerleştirilmediğini belirtti.
Ancak resmi rakamlar, bu iddianın aksini ortaya koymaktadır. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) rakamlarına göre, toplam 272.439 mülteci 10 şehirde yerleştirilmiş bulunmaktadır. Mültecilerin yerleştirildiği 9 şehirde (Hatay %43,2 Gaziantep %61,6 Sanliurfa %64,6 Kilis %65,6 Maraş %71,8 Osmaniye %46,8 Adıyaman 69,5 Adana %36,8 Malatya %67,7) 1 Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti birinci parti olarak seçimlerde çoğunluğu elde etmişlerdir. Söz konusu yazıda ayrıca, 27.000 Suriyeli mültecinin, Güneydoğu’da güçlü bir 'muhalif' şehir olan Maraş’a yerleştirileceği iddia edilmiştir. Halbuki 1 Kasım Seçimlerine göre, Maraş’ta AK Parti oyların %71,8’ini alarak birinci parti çıkmıştır. Dolayısıyla bu iddialar rakamlarla örtüşmemektedir ve gerçekdışıdır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir