YALAN

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Obama'dan Erdoğan'a Ret: Görüşmeyecek" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Obama'dan Erdoğan'a Ret: Görüşmeyecek" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi 28 Mart 2016 tarihli ve “Obama’dan Erdoğan’a ret” başlığıyla verdiği haberinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın ABD’deki nükleer zirveye katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeyeceğini ileri sürdü. Dahası Cumhuriyet, haberinde Obama yönetimindeki üst düzey yöneticilerin, Obama’nın Washington ziyareti sırasında Erdoğan ile görüşmeme kararına yönelik ‘Önemsenmeme olarak algınlanmamalı.’ dediklerini de belirtti.

Ancak 1 Nisan 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Obama Washington’da ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. Hürriyet’in haberine göre Cumhurbaşkanlığı yetkilileri söz konusu görüşmenin, Başkan Obama'nın Washington'daki Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna Beyaz Saray'da verdiği yemek sonrasında gerçekleştiğini belirtti.

Aynı Cumhuriyet Gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Obama’nın görüşmesini “Edoğan, Obama ile biraraya geldi” başlığıyla haber yaptı.

 

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir