YALAN

Aydınlık Gazetesi'nin "Tarih Derslerinde Yeni Dönem: Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'nın Adı Yok" Çarpıtması

Aydınlık Gazetesi'nin "Tarih Derslerinde Yeni Dönem: Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'nın Adı Yok" Çarpıtması

Aydınlık Gazetesi’nde bugün, “Tarih Derslerinde Yeni Dönem: Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'nın Adı Yok” başlıklı bir haber yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun orta öğrenim için hazırladığı yeni tarih ders programı taslağına yer verilen haberde, taslakta Atatürk, Kurtuluş Savaşı, devrim ve laikliğin yer almadığı iddia edildi. İlgili taslakta, Atatürk ilke ve inkılaplarının tanıtılmadığı ve Kurtuluş Savaşı yıllarının anlatılmadığı belirtilerek Atatürk'ün ilke ve inkılaplarının, Kurtuluş Savaşı'nın derslerden silindiği ifade edildi.

Söz konusu taslak incelendiğinde, 10.sınıf tarih programında Anadolu’nun Türkleşme sürecinden 1974 Türkiyesi’ne kadar gelen kapsamlı bir Türkiye tarihi oluşturulmaya çalışıldığı görülmektedir. Ancaktaslakta, 11. sınıfta bütün öğrenciler için zorunlu olan ayrı bir Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinin mevcudiyeti dikkate alınarak, bu kapsamlı öğretim planında söz konusu derste işlenen konulara yer verilmediği belirtilmiştir. Dolayısıyla taslakta, Kurtuluş Savaşı ile Atatürk ilke ve inkılaplarının, tarih derslerinden silinmediği,  ayrı bir ders olarak okutulmasına devam edileceği görülmektedir. Ancak haberde bu bilgiye yer verilmeyerek taslak, tarih derslerinde Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’na artık yer verilmeyeceği şeklinde sunulmuş ve çarpıtma yapılmıştır.

Ayrıca söz konusu haber, basılı olarak mevcut olup gazetenin internet sitesinde bulunmamaktadır.  

 

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir