YALAN

Aydınlık Gazetesi'nin "Tarih Derslerinde Yeni Dönem: Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'nın Adı Yok" Çarpıtması

Aydınlık Gazetesi'nin "Tarih Derslerinde Yeni Dönem: Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'nın Adı Yok" Çarpıtması

Aydınlık Gazetesi’nde bugün, “Tarih Derslerinde Yeni Dönem: Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'nın Adı Yok” başlıklı bir haber yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun orta öğrenim için hazırladığı yeni tarih ders programı taslağına yer verilen haberde, taslakta Atatürk, Kurtuluş Savaşı, devrim ve laikliğin yer almadığı iddia edildi. İlgili taslakta, Atatürk ilke ve inkılaplarının tanıtılmadığı ve Kurtuluş Savaşı yıllarının anlatılmadığı belirtilerek Atatürk'ün ilke ve inkılaplarının, Kurtuluş Savaşı'nın derslerden silindiği ifade edildi.

Söz konusu taslak incelendiğinde, 10.sınıf tarih programında Anadolu’nun Türkleşme sürecinden 1974 Türkiyesi’ne kadar gelen kapsamlı bir Türkiye tarihi oluşturulmaya çalışıldığı görülmektedir. Ancaktaslakta, 11. sınıfta bütün öğrenciler için zorunlu olan ayrı bir Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinin mevcudiyeti dikkate alınarak, bu kapsamlı öğretim planında söz konusu derste işlenen konulara yer verilmediği belirtilmiştir. Dolayısıyla taslakta, Kurtuluş Savaşı ile Atatürk ilke ve inkılaplarının, tarih derslerinden silinmediği,  ayrı bir ders olarak okutulmasına devam edileceği görülmektedir. Ancak haberde bu bilgiye yer verilmeyerek taslak, tarih derslerinde Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’na artık yer verilmeyeceği şeklinde sunulmuş ve çarpıtma yapılmıştır.

Ayrıca söz konusu haber, basılı olarak mevcut olup gazetenin internet sitesinde bulunmamaktadır.  

 

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir