YALAN

Oda TV’nin “Bu Logoya 810 Bin TL Ödediler” Yalanı

Oda TV’nin “Bu Logoya 810 Bin TL Ödediler” Yalanı

Oda Tv 31 Mart 2016 tarihli bir haberinde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yalnızca bir logo için 810 bin TL ödediğini ileri sürdü.

Ancak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili internet sitesinden yaptığı açıklamada iddianın doğru olmadığını ifade etti. Buna göre haberlere yansıyan maliyet logonun değil, logonun da dahil olduğu Gaziantep için hazırlanan kapsamlı marka şehir kimliği çalışması projesinin maliyetidir. Yapılan haberle kapsamlı marka şehir kimliği çalışmasının yalnızca bir logo çalışmasına indirgendiğini vurgulayan Belediye, ihale sonucu 810 bin TL karşılığı yapılan hizmetlerin ne olduğu da açıkladı. Basın açıklamasına göre alınan hizmetler şöyle:

  • Marka şehir kimliği çalışmasına özel internet sitesi ve sosyal medya hesapları
  • 1 adet genel lansman filmi
  • Fıstık, bakır, el işi, mutfak mimari konulu 5 tema olmak üzere 6 reklam filmi
  • Sound logolu alternatifleri
  • 2 renk alternatifli 20 farklı içerikli toplamda 40 adet logo
  • 2 adet web sitesi tasarımı
  • Türkçe ve İngilizce alternatifli gazete ve broşür tasarımları
  • Kurumsal kimlik ve promosyon ürünleri ile 1 proje tasarım filmi

Tüm bu çalışmaların son halinin 8 Şubat 2016'da tüm Gazianteplilerin davet edildiği bir lansmanla kamuoyuna tanıtıldığını belirten Belediye “Şehrin önemli değerleri olan sanayisi, Antepfıstığı, baklava, hayvanat bahçesi, kebap, el sanatları, organik simgelerin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması için böylesi bir film ve logo çalışmasının yapılmasına ve çıkan ürünlerin yeterliliğine “ortak akılla” karar verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir