YALAN

Oda TV’nin “Bu Logoya 810 Bin TL Ödediler” Yalanı

Oda TV’nin “Bu Logoya 810 Bin TL Ödediler” Yalanı

Oda Tv 31 Mart 2016 tarihli bir haberinde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yalnızca bir logo için 810 bin TL ödediğini ileri sürdü.

Ancak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili internet sitesinden yaptığı açıklamada iddianın doğru olmadığını ifade etti. Buna göre haberlere yansıyan maliyet logonun değil, logonun da dahil olduğu Gaziantep için hazırlanan kapsamlı marka şehir kimliği çalışması projesinin maliyetidir. Yapılan haberle kapsamlı marka şehir kimliği çalışmasının yalnızca bir logo çalışmasına indirgendiğini vurgulayan Belediye, ihale sonucu 810 bin TL karşılığı yapılan hizmetlerin ne olduğu da açıkladı. Basın açıklamasına göre alınan hizmetler şöyle:

  • Marka şehir kimliği çalışmasına özel internet sitesi ve sosyal medya hesapları
  • 1 adet genel lansman filmi
  • Fıstık, bakır, el işi, mutfak mimari konulu 5 tema olmak üzere 6 reklam filmi
  • Sound logolu alternatifleri
  • 2 renk alternatifli 20 farklı içerikli toplamda 40 adet logo
  • 2 adet web sitesi tasarımı
  • Türkçe ve İngilizce alternatifli gazete ve broşür tasarımları
  • Kurumsal kimlik ve promosyon ürünleri ile 1 proje tasarım filmi

Tüm bu çalışmaların son halinin 8 Şubat 2016'da tüm Gazianteplilerin davet edildiği bir lansmanla kamuoyuna tanıtıldığını belirten Belediye “Şehrin önemli değerleri olan sanayisi, Antepfıstığı, baklava, hayvanat bahçesi, kebap, el sanatları, organik simgelerin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması için böylesi bir film ve logo çalışmasının yapılmasına ve çıkan ürünlerin yeterliliğine “ortak akılla” karar verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir