YALAN

Cumhuriyet'in "Beyaz Saray: Obama, Erdoğan'la Az Da Olsa Konuşur, Dedi" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "Beyaz Saray: Obama, Erdoğan'la Az Da Olsa Konuşur, Dedi" Çarpıtması

30 Mart 2016'da Cumhuriyet Gazetesi'ndeki bir haberde, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinde Başkan Obama ile görüşmesi hakkında  “Başkan Obama'nın hazır buradayken Cumhurbaşkanı Erdoğan’la az da olsa bir çeşit konuşma gerçekleştireceğine eminim.” dediği iddia edildi.
Beyaz Saray Sözcüsü’nün açıklamalarına baktığımızda, Cumhuriyet'in iddiasından farklı olarak ’50 dünya lideriyle görüşmeleri olan Obama’nın en azından bir kez resmi olmayan bir görüşme fırsatının olabileceğini’ söylediği anlaşılmaktadır.
Beyaz Saray’ Sözcüsü'nün konu hakkındaki açıklamaları şöyle: "Ziyaret sırasında Başkan'ın (Obama) bir ara Cumhurbaşkanı Erdoğan ile en azından resmi olmayan bir görüşme gerçekleştirebileceğini düşünüyorum." 
“Tabii ki, Türkiye’deki müttefiklerimizle yapacak çok önemli işlerimiz var... Bu hem Daeş karşıtı stratejimizdeki kilit noktalardaki işbirliğimizi yoğunlaştırmayı, hem de Türkiye-Suriye sınırı güvenliğini güçlendirecek faaliyetleri de kapsar.”

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir