YALAN

Cumhuriyet'in "Beyaz Saray: Obama, Erdoğan'la Az Da Olsa Konuşur, Dedi" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "Beyaz Saray: Obama, Erdoğan'la Az Da Olsa Konuşur, Dedi" Çarpıtması

30 Mart 2016'da Cumhuriyet Gazetesi'ndeki bir haberde, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinde Başkan Obama ile görüşmesi hakkında  “Başkan Obama'nın hazır buradayken Cumhurbaşkanı Erdoğan’la az da olsa bir çeşit konuşma gerçekleştireceğine eminim.” dediği iddia edildi.
Beyaz Saray Sözcüsü’nün açıklamalarına baktığımızda, Cumhuriyet'in iddiasından farklı olarak ’50 dünya lideriyle görüşmeleri olan Obama’nın en azından bir kez resmi olmayan bir görüşme fırsatının olabileceğini’ söylediği anlaşılmaktadır.
Beyaz Saray’ Sözcüsü'nün konu hakkındaki açıklamaları şöyle: "Ziyaret sırasında Başkan'ın (Obama) bir ara Cumhurbaşkanı Erdoğan ile en azından resmi olmayan bir görüşme gerçekleştirebileceğini düşünüyorum." 
“Tabii ki, Türkiye’deki müttefiklerimizle yapacak çok önemli işlerimiz var... Bu hem Daeş karşıtı stratejimizdeki kilit noktalardaki işbirliğimizi yoğunlaştırmayı, hem de Türkiye-Suriye sınırı güvenliğini güçlendirecek faaliyetleri de kapsar.”

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir